فیلم فضایی «جاذبه» به کارگردانی آلفونسو کوارون برای سومین هفته پیاپی پرفروش ترین فیلم بازار آمریکای شمالی شد.«جاذبه» و درام «کاپیتان فیلیپس» به کارگردانی پل گرین گرس مانند هفته قبل به ترتیب رده های اول و دوم جدول را به خود اختصاص دادند و این در حالی بود که چند فیلم جدید از این هفته به طور گسترده روی پرده سینماها رفتند.

«جاذبه» با بازی جرج کلونی و ساندرا بولاک و ساندرا بولاک تنها با 28 درصد کاهش در مقایسه با هفته قبل، از جمعه تا یکشنبه 31 میلیون دلار فروخت. مجموع فروش داخلی فیلم 170.6 میلیون دلار و فروش جهانی آن با حساب بازار آمریکای شمالی 284.8 میلیون دلار شده است.

بولاک و کلونی در «جاذبه» نقش دو فضانورد آمریکایی را بازی می کنند که وقتی فضاپیمای آن ها پس ازبرخورد تکه پاره ها از بین می رود، در فضا سرگردان می شوند.

از سوی دیگر، «کاپیتان فیلیپس» با بازی تام هنکس با 33 درصد کاهش 17.3 میلیون دلار به دست آورد و ضمن اینکه دومین فیلم پرفروش ایالات متحده و کانادا شد، مجموع فروش داخلی خود را پس از 10 روز به 53.3 میلیون دلار رساند.

«جاذبه» در سطح بین المللی نیز با 33.5 میلیون دلار فروش در 51 بازار برای سومین هفته پیاپی پرفروش ترین فیلم شد. فروش فیلم در بازار خارجی به 114.2 میلیون دلار رسیده است.
«کاپیتان فیلیپس» هم در 11 بازار بین المللی با 9.1 میلیون دلار کار خود را آغاز کرد. این فیلم در بریتانیا با 5.6 میلیون دلار رده اول جدول فروش را به خود اختصاص داد.

«کاپیتان فیلیپس» از روی داستانی واقعی ساخته شده است. هنکس در فیلم نقش کاپیتان ریچارد فیلیپس فرمانده کشتی آمریکایی «ام*وی مرسک آلاباما» را بازی می کند که سال 2009 توسط گروهی دزد دریایی سومالیایی ربوده شد.
قبل از تعطیلات آخر هفته، بسیاری از کارشناسان فروش پیش بینی کرده بودند فیلم ترسناک «کری» (Carrie) در هفته اول اکران بیش از 20 میلیون دلار بفروشد، اما این فیلم از جمعه تا یکشنبه 17 میلیون دلار فروخت و در رده سوم قرار گرفت. 54 درصد تماشاگران فیلم، زنان بودند.

«کری» با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته استفن کینگ ساخته شده است.

کلویی گریس مورتس در فیلم نقش دختری به نام کری را بازی می کند که مادرش با بازی جولین مور طبق آموزه های سخت مسیحیت او را تربیت کرده است. وقتی کری در جشن آخر سال مورد تحقیر همکلاسی هایش قرار می گیرد، از آن ها انتقامی خونین می گیرد.

شرکت های مترو گلدوین مه یر و اسکرین جمز «کری» را با بودجه ای حدود 30 میلیون دلار تولید کرده اند. تماشاگران در سینمااسکور به فیلم درجه B- داده اند.

«کری» را کیمبرلی پیرس ساخته که با فیلم تحسین شده «پسرها گریه نمی کنند» شهرت دارد. «کری» در واقع بازسازی فیلمی به همین نام ساخته برایان دی پالما با بازی سیسی اسپسک است که سال 1976 روی پرده رفت.

در همین حال، انیمیشن «ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی 2» در هفته چهارم اکران 10.1 میلیون دلار فروخت و فیلم چهارم شد. مجموع فروش داخلی فیلم 93.1 میلیون دلار شده است.

رده پنجم به تریلر اکشن «نقشه فرار» (Escape Plan) با بازی سیلوستر استالونه و آرنولد شوارتزنگر رسید. خیلی ها انتظار داشتند این فیلم در هفته اول اکران موفق ظاهر شود، اما در نهایت تنها حدود 9.8 میلیون دلار فروخت.

«نقشه فرار» با عنوان قبلی «مقبره»، درباره ری برسلین (استالونه) سرشناس ترین طراح ساختارهای امنیتی در دنیاست که تقریبا تمام زندان ها و سیستم امنیتی آن ها را تجزیه و تحلیل کرده است. او می پذیرد آخرین ماموریت را انجام دهد: نفوذ به تاسیساتی بسیار مخفی و کاملا پیشرفته به نام «مقبره» که خودش طراحی کرده است، اما وقتی به اشتباه زندانی می شود باید از هم بند خود امیل راتمایر (شوارتزنگر) که یک زندانی با شخصیتی پیچیده است کمک بخواهد تا با هم یک نقشه جسورانه و تقریبا غیرممکن برای فرار از ایمن ترین و مستحکم ترین زندان تاریخ طراحی کنند.جیم کاویزل، سام نیل، وینسنت دونافریو، ایمی رایان و کرتیس"50 سنت" جکسن دیگر بازیگران «نقشه فرار» به کارگردانی میکائل هافستروم هستند. این فیلم با بودجه 70 میلیون دلاری ساخته شده و تماشاگران در سینمااسکور به آن درجه B+ داده اند.


«نقشه فرار» در سطح بین المللی موفق تر ظاهر شد و در 34 بازار 14.1 میلیون دلار فروخت. فیلم با سه میلیون دلار پرفروش ترین فیلم هفته در روسیه شد.

تریلر «رکن پنجم» (The Fifth Estate) در هفته اول اکران وضعیت بدتری داشت و با رقم ناامیدکننده 1.7 میلیون دلار فروش در 1769 سینما رده هشتم جدول را به خود اختصاص داد.این بدترین فروش افتتاحیه یک فیلم اکران شده در بیش از 1500 سینما از ابتدای سال 2013 تاکنون است. «رکن پنجم» در سینمااسکور از سوی تماشاگران درجه B گرفته است.

این فیلم به کارگردانی بیل کاندون روایتگر بخشی از زندگی جولیان آسانژ موسس سایت ویکی لیکس است.

بندیکت کامبربچ بازیگر نقش شرلوک هلمز در سریال «شرلوک» در «رکن پنجم» نقش آسانژ را بازی می کند. دانیل برول نقش همکار او و دیگر موسس سایت را بازی می کند.

فیلمنامه براساس دو کتاب «درون ویکی لیکس: روزگار من در کنار جولیان آسانژ در خطرناک ترین وبسایت روی زمین» و «ویکی*لیکس: در دل جنگ جولیان آسانژ علیه زندگی خصوصی» نوشته شده است.کاندون کارگردان فیلم های «خدایان و هیولاها» و «ماجرای دنباله دار گرگ و میش: طلوع» است.
در حوزه نمایش محدود، درام تاریخی «12 سال بردگی» (12 Years a Slave) به کارگردانی استیو مکویین در 19 سینما 960 هزار دلار فروخت. متوسط فروش فیلم در هر سینما حدود 50 هزار دلار بود.


فیلم مکویین بر مبنای کتاب زندگی نامه شخصی سالومن نورتراپ که سال 1853 منتشر شد، ساخته شده و ماجرای تراژیک ربوده شدن او در واشنگتن دی سی در 1841 را روایت می کند.نورتراپ که در «12 سال بردگی» نقش او را چوئیتل اجیوفور بازی می کند، در سال های پیش از آغاز جنگ داخلی آمریکا مردی آزاد بود، یک نوازنده ویولن که با خانواده اش در نیویورک زندگی می کرد. تا اینکه در یک توطئه گرفتار و ناچار شد در یک کشتزار پنبه در لوییزیانا بردگی کند. نورتراپ پس از 12 سال نجات پیدا کرد.

این فیلم که از آن به عنوان یکی از رقبای جدی جوایز اسکار 2014 یاد می شود، اخیرا در جشنواره تورنتو جایزه فیلم منتخب تماشاگران را برد.میشائل فاسبندر در «12 سال بردگی» نقش یک برده دار بی رحم را بازی می کند و براد پیت به نقش یک کانادایی طرفدار الغای بردگی ظاهر شده که به سالومن کمک می کند.بندیکت کامبربچ، پل دانو، گارت دیلاهانت، پل جیاماتی، اسکات مکنیری، لوپیتا نیونگ اُ، آدپرو اودویه، سارا پالسن، مایکل کنت ویلیامز، آلفره وودارد، کریس چاک و کوونژانی والیس دیگر بازیگران این فیلم هستند.


منبع:خبرآنلاین