متن زیر بخش هایی از یادداشت تحلیلی Scott Feinberg تحلیل گر اصلی مراسم ها و جوایز سینمایی Hollywood Reporter است.
دو سال قبل؛ اصغر فرهادی اولین اسکار ایران را برای این کشور رقم زد. اما آیا آخرین اثر او می تواند رقیب های قدرت مندی از اسرائیل، عربستان صعودی، لهستان و دانمارک و بقیه کشور ها را شکست دهد؟

این هفته، آکادمی اسکار لیست ۷۶ فیلمی که برای رقابت در بخش فیلم های خارجی اسکار نام نویسی کرده بودند را منتشر کرد. این تعداد خودش یک رکورد در تاریخ این مراسم محسوب می شود. هیچ کس همه ی این فیلم ها را ندیده است ولی بیشتر آنها در جشنواره ها و یا به صورت محدود برای منتقد ها به نمایش در آمده اند پس می توان اصلی ها را شناسایی کرد.


در حال حاضر، حدسم این است که «گذشته» از ایران این جایزه را کسب خواهد کرد. نویسنده و کارگردان اصغر فرهادیاست که همان مرد مسئول فیلم جدایی نادر از سیمین است که اولین اسکار را برای ایران کسب کرد. تفاوت بزرگ این دو فیلم در این است که در فیلم جدیدتر،Berenice Bejo که در فیلم The Artist هم بازی کرده بود، به خاطر بازی در این فیلم برنده جایزه کن شد و اینکه فیلم در پاریس فیلمبرداری شده و به زبان فرانسوی است. این در حالیست که فیلم قبلیفرهادی در تهران فیلمبرداری شده بود و به زبان فارسی است. مسئولان ایرانی فیلم گذشته را «زیادی فرانسوی» می دانستند ولی چون جایگزین مناسبی پیدا نکردند این فیلم را به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار فرستادند.

از نظر قوانین اسکار هم اشکالی ندارد و آکادمی اجازه می دهد فیلم هایی که با زبانی متفاوت با زبان معمول آن کشور شرکت کننده ساخته شده در رقابت حضور پیدا کند.با همه ی این حرف ها، پیروزی گذشته در اسکار قطعی نیست.

درست مانند دو سال قبل که رقیب اصلی فیلم جدایی نادر از سیمین، فیلمی اسرائیلی بود و به طرز جالی این دو کشور دشمنی بسیاری نیز با هم دارند، امسال نیز رقیبی از اسرائیل در مقابل گذشته است. فیلم Bethlehem، فیلمی تریلر از اسرائیل درباره مامور اطلاعات اسرائیل و جاسوس جوان فلسطینی اش است. این فیلم در اسرائیل بسیاری از جوایز اصلی جشنواره های فیلم در آن کشور را نصیب خود کرده است.

اسکار امسال در بخش فیلم های خارجی غایبان بزرگی دارد که در جشنواره فیلم کن توانسته بودند جوایز اصلی را نصیب خود کنند ولی به دلیل تاخیر در انتشار این فیلم ها نتوانستند به اسکار امسال برسند. در اسکار امسال برای اولین بار فیلمی از عربستان حضور دارد و پاکستان نیز پس از پنجاه سال در این رقابت شرکت کرده است.تمام ۷۶ فیلم به زودی توسط کمیته فیلم های زبان خارجی اسکار به نمایش در خواهد آمد که این کمیته ۵ فیلم را انتخاب میکند که ۴ تای دیگر توسط کمیته اجرایی اضافه می شود. این لیست کوتاه بعدا به صورت عمومی منتشر می شود و سپس به ۵ نامزد جایزه، کوتاه می شود و در آخر برای اولین بار در تاریخ مراسم اسکار، این ۵ فیلم برای تمامی اعضای اسکار فرستاده می شود و با رای گیری برنده انتخاب می شود.


منبع:خبرگزاری آریا فیلم