«جيمي فاكس» طي مذاكراتي در فيلم جديد «اليور استون» كه برگرفته از زندگي «مارتين لوتر كينگ» است بازي خواهد كرد.

«اليور استون» نيز پس از اكران فيلم «وحشي ها» ، پروژه جديدي را مقابل دوربين نبرده است و آمادگي كافي براي كارگرداني اين فيلم شرح حال گونه را دارد.

«جيمي فاكس» پس از اكران فيلم «سقوط كاخ سفيد» اين روزها به پروژه «مرد عنكبوتي شگفت انگيز 2» پيوسته است.

اين پروژه تنها فيلم درباره زندگي و شرح حال «مارتين لوتر كينگ» نيست . «پل گرين گراس» نيز به تازگي مستندي تحت عنوان «ممفيس» را مقابل دوربين برده كه برگرفته از زندگي «لوتركينگ»* در روزهاي پاياني عمرش است. «فارست ويتاكر» نقش اول اين مستند را دارد .

مارتین لوتر کینگ جونیور (Martin Luther King, Jr.)‏ (۱۵ ژانویه ۱۹۲۹ - ۴ آوریل ۱۹۶۸) رهبر سیاهپوست جنبش حقوق مدنی ایالات متحده آمریکا بوده است.

وی در یک خانوادهٔ متوسط در آتلانتا جورجیا به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ وی از رهبران فرقهٔ باپتیست (تعمیدگرا) بودند و همین تمایلات مذهبی موجب ادامه تحصیل وی در رشتهٔ علوم دینی شد.

درپی بازداشت رزا پارکس، زن سیاهپوستی که با بلند نشدن از روی صندلی یک اتوبوس عمومی برای یک سفیدپوست زندانی شد، کینگ جوان رهبری جنبش تحریم سیاهپوستان را برعهده گرفت و به ‏‏عنوان یک فعال مبارزه با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا شهرت یافت. در سال ۱۹۵۷ به همراه ۶۰ رهبر سیاهپوست دیگر سازمانی را بنیان گذاشت که بعدها به کنفرانس رهبران مسیحی جنوب شناخته شد. وی در مبارزه علیه نژادپرستی از تعالیم مسیح، آبراهام لینکلن و مهاتما گاندی پیروی می کرد.

مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۳ به‏‏عنوان مرد سال ازسوی مجله تایم برگزیده شد و در سال ۱۹۶۴ به عنوان جوان ترین فرد جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. اوج فعالیت های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دههٔ ۱۹۶۰ و برای تصویب قانون حقوق مدنی بود. وی در سال ۱۹۶۳ در گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاهان که دربرابر بنای یادبود آبراهام لینکلن در واشنگتن دی سی برگزار شد، معروفترین سخنرانی خود را به نام «رویایی دارم» انجام داد که از مهم ترین سخنرانی ها در تاریخ آمریکا به شمار می آید. دکتر لوتر کینگ در این سخنرانی، که در آن عبارت «رویایی دارم» تکرار می شد، درباره آرزوی خود سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که زمانی آمریکا طبق مرام و آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان ها را به چشم ببیند.

مارتین لوتر کینگ در ۴ آوریل ۱۹۶۸ در شهر ممفیس ایالت تنسی ترور شد.


منبع:سینماخبر