زادروز:۱ مارس ۱۹۵۴ ‏(۵۹ سال)
ملیت: ایالات متحده آمریکا
پیشه:کارگردانی، تهیه کنندگی، در مواردی هم بازیگری
سال های فعالیت: ۱۹۶۹- اکنون
همسر:کریل هاوارد (۱۹۷۵ تا کنون)
جایزه ها:اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۱


ران هاوارد (به انگلیسی: Ron Howard)‏ (زاده ۱ مارس ۱۹۵۴) کارگردان، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی است. وی تاکنون ۲ بار برنده و ۲ بار نامزد جایزه اسکار و یک بار برنده و ۴ بار نامزد جایزهگلدن گلوب شده است.
زندگی نامه:


ران هاوارد درفیلم هاش مکرراً از پدر و برادرش در نقش های مکمل استفاده میکند. مکرراً از موزیک های "جیمز هورنر" و ترانه های "رندی نیومن" در فیلم هاش استفاده میکند. از "تام هنکس"، "گری سینیز"، "راسل کروو" و "مایکل کیتون" زیاد توی فیلم هاش استفاده میکند. پدر و مادر "ران هاوارد" هم بازیگر هستند. البته پدرش کارگردانی هم کرده است. "ران هاوارد" توی فیلم "دیوار نوشته*های امریکایی" با "کاتلین کوئینلان" هم بازی بود، کسی که بعداً توی فیلم "آپولو 13" ساختۀ خود "ران هاوارد" هم بازی کرد. "ران هاوارد" سال 2003 نشان ملی هنر امریکا رو دریافت کرد. “ران هاوارد” نژاد هلندی – اسکاتلندی – انگلیسی – ایرلندی – آلمانی – چروکی (یه جایی جنوب امریکا) دارد.ران هاوارد کارگردان موفق دو دهۀ اخیر هالیوود که کارش را از ۱۹۶۹ و با ساخت فیلم های تلویزیونی آغاز کرده و برای «ذهن زیبا» (۲۰۰۱) اسکار بهترین کارگردانی را از آنِ خود کرد و دیگر فیلم هایش نیز همواره با استقبال خوب منتقدان و تماشاگران روبه رو شده است.
در سال ۲۰۰۶ کارگردانی اقتباس سینمایی از «رمز داوینچی» را بر عهده گرفت و با این که حاصل کارش چنگی به دل نمی زد، اما مطابق انتظارها فیلم اش فروش چشمگیری را در گیشه تجربه کرد. با وجود این که «رمز داوینچی» موفقیتی هنری برای ران هاوارد در پی نداشت، اما باز هم مسؤولین استودیو کلمبیا به او اعتماد کردند و اقتباس سینمایی از یکی دیگر از آثار دن براون که در مقایسه با «رمز داوینچی» بستر داستانی جذاب تری هم دارد، را به او سپردند. «شیاطین و فرشتگان» برای هاوارد که سال گذشته با فیلم خوب «فراست/ نیکسون» نام خود را بر سر زبان ها انداخت، می توانست ادامه ای بر کارنامۀ موفق اش باشد؛ اما باید پذیرفت که «شیاطین و فرشتگان» همانند «رمز داوینچی» کاستی های فراوانی دارد و نمی تواند علاقه مندان به کتاب دن براون را راضی نگاه دارد. فروش فیلم تا این روزها در بازار آمریکای شمالی پایین تر از انتظار بوده است (در حدود صد و پنجاه میلیون دلار) و البته در بازارهای جهانی وضعیت اش کمی بهتر است؛ با این وجود می توان از روی استقبال تماشاگران هم حدس زد که «شیاطین و فرشتگان» انتظارها را، حتی در میان عامۀ سینماروها، برآورده نکرده است.


جوایز


اسکار


  • برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۱: بابت فیلم یک ذهن زیبا
  • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۰۱: بابت فیلم یک ذهن زیبا
  • نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۸: بابت فیلم فراست/نیکسون
  • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۰۸: بابت فیلم فراست/نیکسونگلدن گلوب  • برنده جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر تلویزیونی در یک کمدی-موزیکال سال ۱۹۷۸: روزهای شاد
  • نامزد جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش مکمل سال ۱۹۷۶: تیرانداز
  • نامزد جایزه گلدن گلوب برای بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۱: یک ذهن زیبا
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۸: فراست/نیکسون
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بابت فیلم آپولا ۱۳.

فیلم ها


در فیلم های ران هاوارد این نکته را به راحتی می توان دریافت که هاوارد تنوع کاری زیادی دارد. او هم می تواند یک فیلم برای کودکان (چگونه گرینچ کریسمس را دزدید) بسازد هم پروژه موفقی مثل یک ذهن زیبا را انجام دهد:


نام فیلم سال تهیه نامزدی اسکار برنده اسکار
رنگ قدیمی (فیلم کوتاه) ۱۹۶۹
کردار دوی شجاع (فیلم کوتاه) ۱۹۶۹
کارت ها، بی تربیت ها، خون و مرگ (فیلم کوتاه) ۱۹۶۹
ماشین دزدی بزرگ ۱۹۷۷
شیفت شب ۱۹۸۲
توی آب ۱۹۸۴ ۱
پیله ۱۹۸۵ ۲ ۲
گانگ - هو ۱۹۸۶
بید ۱۹۸۸ ۲
بچه داری ۱۹۸۹ ۲
آتش افروز ۱۹۹۱ ۳
دور و دورتر ۱۹۹۲
روزنامه ۱۹۹۴ ۱
آپولو ۱۳ ۱۹۹۵ ۹ ۲
خونبها ۱۹۹۶
ادتی وی ۱۹۹۹
چگونه گرینچ کریسمس را دزدید ۲۰۰۰ ۳ ۱
یک ذهن زیبا ۲۰۰۱ ۸ ۴
گمشده ۲۰۰۳
مرد سیندرلایی ۲۰۰۵ ۳
رمز داوینچی ۲۰۰۶
فراست/نیکسون ۲۰۰۸ ۵
فرشتگان و شیاطین ۲۰۰۹


منابع:

# ویکی پدیا
#سینما اندیشه