فرانسه و تایوان نمایندگان خود در بخش فیلم خارجی*زبان هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار را معرفی کردند.


درام «رنوار» (Renoir) به کارگردانی ژیل بوردو نماینده فرانسه در بخش فیلم خارجی*زبان جوایز اسکار 2014 است.


یک کمیته انتخاب شامل هفت نفر از جمله تی*یری فرمو مدیر عامل جشنواره کن، ایزابل آجانی بازیگر و آلن ترزن رئیس آکادمی فیلم فرانسه این فیلم را انتخاب کردند.


«رنوار» که اوایل امسال فیلم اختتامیه بخش نوعی نگاه جشنواره کن بود، در حالی نماینده فرانسه در اسکار شد که از «گذشته» به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان ایرانی به عنوان پیشتاز یاد می*شد.


فیلم فرهادی در جشنواره کن در بخش مسابقه اصلی حضور داشت و بره*نیس بژو بازیگر نامزد اسکار برای آن جایزه بهترین بازیگر زن را برد.


میشل بوکه، کریستا تره، توماس دوره و ونسان روتیه در «رنوار» بازی می*کنند که ماه مارس در ایالات متحده اکران شد.


فیلم درباره سال*های آخر زندگی پی*یر-اوگوست رنوار نقاش امپرسیونیست فرانسوی در شهر کنیه-سور-مر در 1915 در دوران جنگ جهانی اول است، زمانی که با کاترین هسلینگ آخرین مدلش و اولین بازیگر فیلم*های پسرش ژان رنوار آشنا شد.


از سوی دیگر، برابر با قوانین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فیلم «آبی گرم*ترین رنگ است» به کارگردانی عبداللطیف کشیش که جایزه نخل طلای جشنواره کن را برد، برای رقابت در بخش فیلم خارجی*زبان واجد شرایط نبود. این فیلم تا پیش از 30 سپتامبر مهلت نهایی آکادمی برای اکران یک فیلم در کشور مبدا، در فرانسه اکران نشد.


هرچند پارسال جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی*زبان به فیلم فرانسوی*زبان «عشق» که داستان آن هم در پاریس روی می*دهد، اعطاء شد، اما به خاطر ملیت اتریشی میشائل هانکه، این فیلم به نمایندگی از اتریش در اسکار شرکت کرد.


آخرین باری که یک فیلم فرانسوی برنده اسکار فیلم خارجی*زبان شد، سال 1993 بود که فیلم «هندوچین» با بازی کاترین دونوو این جایزه را گرفت.


خبرآنلاین