زمینه فعالیت:کارگردان، تهیه کننده وفیلمنامه نویس
تولد: ۱۸ می، ۱897
مرگ: ۳ سپتامبر ۱۹۹۱


فرانک کاپْرا (به انگلیسی: Frank Capra)‏ (۱۸ مه ۱۸۹۷ - ۳ سپتامبر ۱۹۹۱)، کارگردان سرشناس ایتالیایی-آمریکایی و در کنار فیلمسازانی مثل جان فورد و هاوارد هاکس، از مهم ترین فیلمسازاندوران طلایی سینمای هالیوود پیش از جنگ جهانی دوم بود.
فرانک کاپرا سینماگری است که رویاهای زندگی آمریکایی را به بهترین شکل ممکن بر پرده نقره ایبه تصویر کشید. وی بیشتر به خاطر کمدی های اجتماعی پراحساسش شهرت دارد؛ ولی در کارنامه 40 ساله اش انواع فیلم*ها را می توان یافت.
کاپرا با سه اسکار بهترین کارگردانی همراه با ویلیام وایلر و پس از جان فورد (با چهار اسکار کارگردانی) جزء رکوردداران است.





زندگینامه



وی زادهٔ سیسیل در ایتالیا است و در شش سالگی به همراه خانوادهٔ خود به آمریکا مهاجرت کرد. کاپرا ابتدا به کارهای مختلفی در سینما دست زد.از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا مدرک مهندسی گرفت. چون در رشته ی تخصصی خود کاری پیدا نکرد به سینما روی آورد و برای هال روچ ، مک سنت و سرانجام هری لنگدُن صحنه های بامزه نوشت. اولین تجربه مهم وی در هالیوود، نوشتن فیلمنامه در استودیو مک سنت در دهه ی ۲۰ می باشد. در سال ۱۹۲۶ برای اولین بار در مقام کارگردانی قرار گرفت و فیلم ولگرد، ولگرد، ولگرد را با بازی هری لنگدون ساخت. این فیلم با معرفیجوان کرافورد هنرپیشه بزرگ سینمای کلاسیک نیز همراه بود. همکاری بین کاپرا و لنگدون با دو فیلم دیگر به نامهای مرد قوی (۱۹۲۶)، و زیرشلواری دراز (۱۹۲۷) ادامه یافت. این سه فیلم از بهترین فیلمهای هری لنگدون می باشند. در سال ۱۹۲۸ کاپرا برای اولین بار در مقام تهیه کننده نیز قرار گرفت و کمدی صامت این چیز معین را با بازی ویولا دانا ساخت.
پس از این دوره مسیر زندگی کاپرا با پیوستن به کمپانی کلمبیا تغییر اساسی پیدا کرد و وی در سال ۱۹۳۴ با کمدی بی نظیر در یک شب اتفاق افتاد توانست جایزه اسکار را دریافت کند(این فیلم برای اولین بار در تاریخ سینما جایزه "BIG FIVE" را بدست آورد). در آقای دیدز به شهر می رود و خرمن تصادفی او باز هم تصویری فاتحانه و ایده آلیستی از جامعه آمریکا به نمایش می گذارد و با آقای اسمیت به واشنگتن می رود یک بار دیگر اثری ستودنی را خلق می کند.
پس از خلق تعداد زیادی از شاهکارهای تحسین برانگیز سینمای کلاسیک توسط وی در دهه ۳۰ و همچنین بردن سه اسکار کارگردانی برای فیلمهای در یک شب اتفاق افتاد، آقای دیدز به شهر می رود و نمی توانی این را با خودت ببری، او نیز همچون دیگر کارگردانهای بزرگ سینمای آمریکا به جبهه های جنگ جهانی رفت تا فیلمهای مستند از جنگ تهیه کند. از جمله این مستندها پیش درآمدی یر جنگ (۱۹۴۳) و مجموعه کارهای ما چرا می جنگیم است. کاپرا در خلال جنگ تصمیم به ساخت آرسنیک و تور کهنه (۱۹۴۴) با بازی کری گرانت می گیرد. این فیلم یکی از شاهکارهایکمدی سیاه در تاریخ سینما و فیلمی تاثیر گذار در کارنامه کاپرا می باشد. اما بیشتر کاپرا را با چه زندگی محشری می شناسند که او در سال ۱۹۴۶ آن را ساخت و اکنون با گذشت بیش از شصت سال از زمان ساختش به یکی از محبوب ترین فیلمها نزد سینما دوستان آمریکایی و مردم جهان بدل گردیده است. این فیلم توسط مؤسسه فیلم آمریکا به عنوان الهام بخش ترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شده است. کاپرا پس از چه زندگی محشری که در آن سال با شکست تجاری مواجه گشت تنها ۹ فیلم دیگر ساخت که دو تای آنها نیز بازسازی فیلمهای سابق خود بود. جیب بر شگفت انگیز (۱۹۶۱) با بازی بت دیویس و گلن فورد (بازسازی فیلم بانویی برای یک روز ۱۹۳۳ ساخته خودش) آخرین ساخته این استاد هنر سینما می باشد.
کاپرا در ۳ سپتامبر ۱۹۹۱ در سن ۹۴ سالگی درگذشت.





فیلم شناسی


مشهورترین فیلم های فرانک کاپرا عبارت اند از:

  • ۱۹۴۶ - چه زندگی فوق العاده ای (به انگلیسی: It's a Wonderful Life)‏
  • ۱۹۴۴ - آرسنیک و تور کهنه
  • ۱۹۳۹ - آقای اسمیت به واشینگتن می رود (به انگلیسی: Mr. Smith Goes to Washington)‏
  • ۱۹۳۸ - نمی توانی این را با خودت ببری (به انگلیسی: You Can't Take It with You)‏
  • ۱۹۳۶ - آقای دیدز به شهر می*رود (به انگلیسی: Mr. Deeds Goes to Town)‏
  • ۱۹۳۴ - در یک شب اتفاق افتاد (به انگلیسی: It Happened One Night)‏



منبع:ویکی پدیا