درام تاریخی «دوازده سال بردگی» به کارگردانی استیو مکویین جایزه فیلم منتخب تماشاگران سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم تورنتو را دریافت کرد.

جشنواره فیلم تورنتو که از آن به عنوان مهمترین جشنواره سینمایی آمریکای شمالی یاد می شود، پس از 11 روز به کار خود پایان داد و برندگان جشنواره یکشنبه شب معرفی شدند.

«دوازده سال بردگی» ساخته استیو مکویین فیلمساز سیاه پوست آمریکایی جایزه فیلم منتخب تماشاگران را برد و مستند سیاسی «میدان» (The Square) به کارگردانی چیهان نچیم با موضوع مصر در بخش مستند برنده جایزه فیلم منتخب تماشاگران شد.

فیلم مکویین بر مبنای کتاب زندگی نامه شخصی سالومن نورتراپ که سال 1853 منتشر شد، ساخته شده و ماجرای تراژیک ربوده شدن او در واشنگتن دی سی در 1841 را روایت می کند.

نورتراپ که در فیلم نقش او را چوئیتل اجیوفور بازی می کند، در سال های پیش از آغاز جنگ داخلی آمریکا مردی آزاد بود، یک نوازنده ویولن که با خانواده اش در نیویورک زندگی می کرد. تا اینکه در یک توطئه گرفتار و ناچار شد در یک کشتزار پنبه در لوییزیانا بردگی کند. نورتراپ پس از 12 سال نجات پیدا کرد.

«دوازده سال بردگی» اولین بار در دنیا ششم سپتامبر (15 شهریور) در تورنتو روی پرده رفت. شرکت فاکس سرچ لایت این فیلم را 18 اکتبر (26 مهر) در ایالات متحده اکران می کند.

میشائل فاسبندر در «دوازده سال بردگی» نقش یک برده دار بی رحم را بازی می کند و براد پیت به نقش یک کانادایی طرفدار الغای بردگی ظاهر شده که به سالومن کمک می کند.

بندیکت کامبربچ، پل دانو، گارت دیلاهانت، پل جیاماتی، اسکات مکنیری، لوپیتا نیونگ اُ، آدپرو اودویه، سارا پالسن، مایکل کنت ویلیامز، آلفره وودارد، کریس چاک و کوونژانی والیس دیگر بازیگران این فیلم هستند.

تماشاگران جشنواره تورنتو نه تنها از خود فیلم بلکه از کار مکویین و نقش آفرینی بازیگران آن نیز استقبال کردند. مکویین در مقام کارگردان فیلم هایی چون «گرسنگی» و «شرم» را در کارنامه دارد.

«دوازده سال بردگی» با دریافت جایزه انتخاب مردم که جایزه اصلی جشنواره تورنتو است، به نوعی راه موفقیت خود را در فصل جوایز باز کرد. این جشنواره از دیرباز نقطه شروع فصل جوایز سینمایی و آشنایی با رقبای احتمالی اسکار بوده است.

در سال های اخیر تعدادی از فیلم هایی که جایزه اصلی تورنتو را بردند مانند «زیبایی آمریکایی»، «تصادف»، «میلیونر زاغه نشین» و «گفتار پادشاه»، بعدا برنده اسکار بهترین فیلم هم شدند.

نچیم به خاطر روایت دقیق خود از انقلاب مصر و پیامدهای آن در مستند «میدان» مورد توجه قرار گرفت. فیلم او تماشاگر را در دل وقایع دراماتیک و گاهی اوقات خشن قاهره در چند سال اخیر قرار می دهد.

نسخه ای از مستند «میدان» اواخر پارسال در جشنواره ساندنس نمایش داده شد. نسخه به نمایش درآمده در تورنتو تفاوت های قابل ملاحظه ای با نسخه قبلی دارد.

در بخش فیلم داستانی، «فیلومنا» به کارگردانی استفن فریرز و «زندانی ها» ساخته دنی ویلنوه پس از «دوازده سال بردگی» به ترتیب انتخاب دوم و سوم تماشاگران بودند.

فریرز در «فیلومنا» که اخیرا در جشنواره ونیز برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد، مضامین مذهبی و معمایی را مورد بررسی قرار می دهد. «زندانی ها» یک تریلر با موضوع انتقام است که به یک آدم ربایی در شهری کوچک در پنسیلوانیا نگاه می کند.

در بخش مستند، « Hi-Ho Mistahey!» به کارگردانی آلانیس اوبومساوین انتخاب دوم تماشاگران و «Beyond the Edge» ساخته لین پولی انتخاب سوم آن ها بودند.

فیلم ژاپنی زبان «چرا در جهنم بازی نمی کنی؟» به کارگردانی شان سونو که مایه هایی از آثار تارانتینو را دارد، فیلم برگزیده تماشاگران در بخش «جنون نیمه شب» شناخته شد.

جایزه بهترین فیلم بلند کانادایی نیز به مستند کمدی «وقتی یهودی ها بامزه بودند» ساخته آلن زوئیگ اعطاء شد.

جشنواره تورنتو بخش مسابقه رسمی و هیئت داوری ندارد، اما در پایان جشنواره بهترین فیلم با آرای تماشاگران انتخاب می شود. این جشنواره به نوعی آغازگر فصل جوایز سینمایی در آمریکاست.

پارسال «کتاب بارقه امید» به کارگردانی دیوید ا. راسل جایزه اصلی جشنواره تورنتو را برد که آغازی برای شروع موفقیت های این فیلم در فصل جوایز سینمایی بود.

سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم تورنتو پنج سپتامبر (14 شهریور) با تریلر «رکن پنجم» به کارگردانی بیل کاندون با بازی بندیکت کامبربچ به نقش جولیان آسانژ مدیر سایت ویکی لیکس آغاز شد و 15 سپتامبر (24 شهریور) با «زندگی جنایی» به کارگردانی دانیل شکتر به پایان رسید.

«گذشته» تازه ترین ساخته اصغر فرهادی یکی از فیلم های بخش نمایش های ویژه جشنواره تورنتو بود.

درام «August: Osage County» به کارگردانی روی تامسن هال با بازی مریل استریپ و جولیا رابرتز و فیلم زندگی نامه ای «ماندلا: راه طولانی آزادی» به کارگردانی جاستین چادویک با بازی ایدریس البا به نقش نلسون ماندلا، کمدی رمانتیک «مشت عشق» ساخته جوئل هاپکینز با بازی پیرس برازنان و اما تامپسن، درام با موضوع جنگ جهانی دوم «کارگر راه آهن» ساخته جاناتان تپلیتسکی با بازی کالین فیرث و نیکول کیدمن، «شتاب» تازه ترین ساخته ران هوارد با موضوع فرمول یک و «عزیزانت را بکش» به کارگردانی جان کراکیداس با بازی دانیل رادکلیف، از جمله فیلم های بخش گالا (یا جشن ها) جشنواره تورنتو امسال بودند.


منبع:خبرآنلاین