رابرت دنیرو؛ بازیگر ۷۰ ساله آمریکایی در طول دوران فعالیت خود به عنوان بازیگر در ۹۹ فیلم سینمایی، فیلم تلویزیونی و مجموعه تلویزیونی ایفای نقش کرده است که برخی از آن ها در گیشه سینماها توانسته اند به موفقیت قابل توجهی دست یابند.


فیلم سینمایی «ملاقات با فوکرها» (Meet the Fockers) به کارگردانی جی روچ که در سال ۲۰۰۴ میلادی اکران شده است با فروشی برابر با ۵۱۶ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان عنوان پرفروش ترین فیلم کارنامه کاری رابرت دنیرو را به خود اختصاص داده است.
رابرت دنیرو در فیلم کمدی رمانتیک «ملاقات با فوکرها» در نقش پدر خانواده «بایرن» ها بازی می کند که برای نخستین بار با خانواده «فوکرها» که خانواده داماد او محسوب می شوند، ملاقات می کنند.


دومین اثر پرفروش رابرت دنیرو انیمیشن «داستان کوسه» (Shark Tale) است. این انیمیشن سینمایی با اکران در سال ۲۰۰۴ فروشی برابر با ۳۶۷ میلیون دلار را در سراسر جهان کسب کرد.


فیلم سینمایی «ملاقات با والدین» (Meet the Parents) به کارگردانی جی روچ نیز سومین فیلم پرفروش کارنامه کاری دنیرو به شمار می آید. این فیلم کمدی رومانتیک با اکران در سال ۲۰۰۰ میلادی فروشی برابر با ۳۳۰ میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان برای خود رقم زد.
دنیرو در فیلم کمدی رمانتیک «ملاقات با والدین» نقش پدر مشکوک خانواده «بایرن» ها را بازی می کند که وقتی «گرگ فوکر» (بن استیلر) برای خواستگاری دخترش نزد آن ها می رود او را مورد آزمایش های مختلف قرار می دهد.


فیلم سینمایی «فوکرهای کوچولو» (Little Fockers) به کارگردانی پل ویتس چهارمین فیلم پرفروش کارنامه فعالیت رابرت دنیرو به عنوان بازیگر است. این فیلم کمدی با اکران در سال ۲۰۱۰ میلادی فروشی برابر با ۳۱۰ میلیون دلار را در سراسر جهان کسب کرد.
دنیرو در این فیلم کمدی در نقش پدر خانواده «بایرن» ها بازی می کند. او می خواهد داماد خود «گرگ فوکر» (بن استیلر) را برای جانشینی خودش انتخاب کند و به همین دلیل او را مورد آزمایش های مختلفی قرار می دهد.


فیلم سینمایی «بارقه امید» (Silver Linings Playbook) به کارگردانی دیوید او. راسل نیز پنجمین فیلم پرفروش کارنامه رابرت دنیرو است. این فیلم کمدی با اکران در سال ۲۰۱۲ به فروشی برابر با ۲۳۶ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان دست یافت.
دنیرو در «بارقه امید» نقش پدر یک معلم را بازی می کند. این معلم (بردلی کوپر) پس از مرخص شدن از یک موسسه مخصوص بیماران روانی به دنبال همسر خود می گردد که در این حین با دختری عجیب به نام «تیفانی» (جنیفر لاورنس) آشنا می شود و این آشنایی زندگی اش را دچار تغییراتی می کند.

ششمین اثر پرفروش رابرت دنیرو نیز فیلم سینمایی «شنل ترس» (Cape Fear) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی است. این انیمیشن سینمایی با اکران در سال ۱۹۹۱ فروشی برابر با ۱۸۲ میلیون دلار را در سراسر جهان کسب کرد.


فیلم سینمایی «تحلیلش کن» (Analyze This) به کارگردانی هارولد رامیس نیز هفتمین فیلم پرفروش کارنامه کاری دنیرو محسوب می شود. این فیلم کمدی جنایی با اکران در سال ۱۹۹۹ به مجموع فروشی برابر با ۱۷۶ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان دست یافت.
دنیرو در فیلم سینمایی «تحلیلش کن» نقش رییس یک باند مافیایی را بازی می کند که پس از احساس افسردگی برای درمان به یک روانپزشک (بیلی کریستال) مراجعه می کند.


فیلم سینمایی «نامحدود» (Limitless) به کارگردانی نیل برگر نیز هشتمین فیلم پرفروش کارنامه کاری رابرت دنیرو شمرده می شود. این فیلم سینمایی با اکران در سال ۲۰۱۱ میلادی توانست فروشی برابر با ۱۶۱ میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان کسب کند.
این فیلم سینمایی داستان یک نویسنده را به تصویر می کشد که با استفاده از یک قرص مرموز به توانایی استفاده ۱۰۰ درصد از مغزش دست پیدا می کند که البته این موضوع او را دچار دردسرهایی نیز می کند.


فیلم سینمایی «Backdraft» به کارگردانی رون هاوارد با فروش ۱۵۲ میلیون دلار در سال ۱۹۹۱ به نهمین فیلم پرفروش کارنامه کاری رابرت دنیرو تبدیل شده است.
این فیلم اکشن داستان دو برادر آتش نشان را به تصویر می کشد که با وجود اینکه با هم دائما اختلاف دارند با یکدیگر همکار هستند.


فیلم سینمایی «غیرقابل دسترس ها» (The Untouchables) به کارگردانی برین دوپالما نیز دهمین فیلم پرفروش کارنامه رابرت دنیرو است. «غیرقابل دسترس ها» با اکران در سال ۱۹۸۷ فروشی برابر با ۷۶ میلیون دلار را کسب کرده است.
دنیرو در طول دوران بازیگری خود هفت بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است که از این ۷ مرتبه ۲ بار در سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۸۱ میلادی به ترتیب برای ایفای نقش در فیلم های سینمایی «پدرخوانده ۲» (The Godfather II) و «گاو خشمگین» (Raging Bull) موفق به دریافت جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل و نقش اول مرد شده است.


منبع:سینماپرس