برد پیت؛ بازیگر ۵۰ ساله امریکایی در طول دوران فعالیت خود به عنوان بازیگر در ۶۷ فیلم سینمایی، فیلم تلویزیونی و مجموعه تلویزیونی ایفای نقش کرده است که برخی از آن ها در گیشه سینماها توانسته اند به موفقیت قابل توجهی دست یابند.


فیلم سینمایی «جنگ جهانی زِد» (World War Z) که آخرین پروژه برد پیت محسوب می شود با فروشی برابر با ۵۰۲/۶ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان به پرفروش ترین فیلم کارنامه کاری برد پیت تبدیل شده است.
«جنگ جهانی زی» در تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) بهار سال جاری روی پرده سینماها رفته است و برد پیت در این فیلم اکشن در نقش ماموری به نام «گری لین» بازی می کند که توسط سازمان ملل استخدام می شود تا جهان را از زامبی های نابودگر که قصد از بین بردن انسان را دارند، نجات دهد.


فیلم سینمایی «تروا» (Troy) به کارگردانی ولفگانگ پیترسن دومین فیلم پرفروش کارنامه کاری پیت به شمار می آید. این فیلم درام با اکران در سال ۲۰۰۴ میلادی فروشی برابر با ۴۹۷ میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان برای خود رقم زد.
برد پیت در «تروا» در نقش آشیل؛ قهرمان اسطوره ای یونان بازی می کند که پس از کشته شدن پسرعمویش توسط هکتور؛ فرمانده سپاه تروا به انتقام جویی برمی خیزد و سپاه تروا را شکست می دهد.


فیلم سینمایی «آقا و خانم اسمیت» (Mr. & Mrs. Smith) به کارگردانی دوگ لیمان سومین فیلم پرفروش کارنامه فعالیت برد پیت به عنوان بازیگر است. این فیلم اکشن رمانتیک با اکران در تاریخ ۲۰۰۵ میلادی فروشی برابر با ۴۷۸ میلیون دلار را در سراسر جهان کسب کرد.
پیت در «آقا و خانم اسمیت» با همسرش؛ آنجلینا جولی همبازی است و این فیلم سینمایی ماجرای یک زوج آدم کش را به تصویر می کشد که برای کشتن همدیگر توسط یک سازمان استخدام می شوند.


چهارمین فیلم پرفروش کارنامه کاری پیت «یازده یار اوشن» (Ocean's Eleven) است. این فیلم سینمایی با اکران در سال ۲۰۰۱ میلادی فروشی برابر با ۴۵۰ میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان به دست آورد.
استیون سودربرگ کارگردان «یازده یار اوشن» و پیت در این فیلم هیجان انگیز به همراه ۱۰ مرد دیگر به عضویت گروهی در می آید که توسط «دنی اوشن» هدایت می شود. اوشن و یارانش تصمیم می گیرند از سه کازینو در لاس وگاس به صورت همزمان دزدی کنند.


دومین قسمت از سه گانه «یاران اوشن» به نام «دوازده یار اوشن» (Ocean's Twelve) به کارگردانی استیون سودربرگ نیز پنجمین فیلم پرفروش کارنامه کاری پیت است.
این فیلم اکشن با اکران در سال ۲۰۰۴ به فروشی برابر با ۳۶۲ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان دست یافت. «دوازده یار اوشن» نیز مانند قسمت نخست این آثار داستان «دنی اوشن» را به تصویر می کشد که این بار با ۱۲ مرد دست به سرقت در اروپا می زنند.


فیلم سینمایی «مورد عجیب بنجامین باتن» (The Curious Case of Benjamin Button) به کارگردانی دیوید فینچر ششمین فیلم پرفروش کارنامه کاری پیت محسوب می شود. این فیلم درام فانتزی با اکران در سال ۲۰۰۸ به مجموعه فروشی برابر با ۳۳۳ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان دست یافت.
برد پیت در این فیلم سینمایی در نقش شخصی به نام «بنجامین باتن» که پیر به دنیا آمده است و با گذشت سالها جوان می شود بازی کرده است.

فیلم سینمایی «هفت» (Seven) به کارگردانی دیوید فینچر نیز هفتمین فیلم پرفروش کارنامه کاری برد پیت شمرده می شود. این فیلم سینمایی با اکران در سال ۱۹۹۵ میلادی توانست فروشی برابر با ۳۲۷ میلیون دلار را در سینماهای سراسر جهان کسب کند.
پیت در «هفت» در نقش کارآگاهی بازی می کند که با همراهی یک گارآگاه دیگر (مورگان فریمن) به جستجوی یک قاتل سریالی می روند که در هر قتل از خود نشانه ای را برجای می گذارد.


هشتمین اثر پرفروش برد پیت انیمیشن «مگامایند» (Megamind) است. این انیمیشن سینمایی با اکران در سال ۲۰۱۰ فروشی برابر با ۳۲۱ میلیون دلار را در سراسر جهان کسب کرد.
پیت در انیمیشن «مگامایند» به جای شخصیت «مترومن» حرف زده است. «مترومن» که قهرمان شهرش است از مگامایند که شخصی شرور است شکست می خورد و این موضوع موجب می شود که در زندگی مگامایند تغییراتی اساسی صورت پذیرد.


فیلم سینمایی «حرام زاده های لعنتی» (Inglourious Basterds) به کارگردانی کوانتین تارانتینو با فروش ۳۲۱ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹ به نهمین فیلم پرفروش کارنامه کاری برد پیت تبدیل شده است.
پیت در این فیلم سینمایی در نقش سرکرده یک گروه آمریکایی بازی می کند که تصمیم می گیرند سران نیروهای نازی را در فرانسه به قتل برسانند.


سومین قسمت از سه گانه «یاران اوشن» به نام «سیزده یار اوشن» (Ocean's Thirteen) به کارگردانی استیون سودربرگ نیز دهمین فیلم پرفروش کارنامه کاری پیت است.
«سیزده یار اوشن» با اکران در سال ۲۰۰۷ فروشی برابر با ۳۱۱ میلیون دلار را کسب کرده است و برد پیت در این قسمت از این آثار به همراه ۱۲ مرد دیگر تحت نظارت دنی اوشن دست به سرقتی دیگر می زنند.


منبع:سینماپرس