مسئولان برگزارکننده این دوره از جشنواره بین المللی فیلم تورنتو در حالی فهرست اسامی بخش های مختلف این جشنواره کانادایی را منتشر کردند که فیلم سینمایی «گذشته» به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی نیز در بین آن ها به چشم می خورد.

بنابر گزارش هالیوود ریپورتر، فیلم سینمایی «گذشته» در کنار آثار برجسته دیگری مانند «فیلومنا» (Philomena) به کارگردانی استفان فریر، «مرد تای چی» (Man of Tai Chi) به کارگردانی کینو ریوز، «مری، ملکه اسکاتلندی ها» (Mary, Queen od Scots) به کارگردانی توماس ایمباچ، «جو» (Joe) به کارگردانی دیوید گوردون گرین، «L’intrepido» به کارگردانی جیانی آملیو، «جنبش شب» (Night Moves) به کارگردانی کلی ریچاردت، «عمر» (Omar) به کارگردانی هانی ابو اسد، «تنها عاشقان زنده می مانند» (Only Lovers Left Alive) به کارگردانی جیم جارموش از جمله آثاری هستند که با نمایش در بخش جنبی ویژه ای از این دوره از جشنواره فیلم تورنتو نخستین تجربه نمایش خود در آمریکای شمالی را تجربه می کنند.


فیلم سینمایی «گذشته» چندی پیش توانست با حضور در بخش مسابقه اصلی شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم کن جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره فرانسوی را برای برنیس بژو به ارمغان بیاورد.

علاوه بر بژو، علی مصفا و طاهر رحیم دیگر بازیگران «گذشته» هستند.

در فیلم سینمایی «گذشته» احمد (علی مصفا) پس از اختلاف طولانی با همسرش ماری (برنیس بژو) وی را رها کرده و به ایران برمی گردد و همسرش با مردی فرانسوی به نام سمیر (طاهر رحیم) آشنا می شود و آن مرد وارد زندگی اش می شود. در همین حال است که او به شوهرش در ایران نامه می نویسد و از او تقاضای طلاق می کند. مرد به فرانسه برمی گردد و فردی جدید را در خانه اش با دو بچه اش می بیند و داستان ادامه می یابد.

همچنین فیلم سینمایی «اوت؛ اوسیج کانتی» (August: Osage County) که مریل استریپ و جولیا رابرتز در آن ایفای نقش کرده اند/ مستند «سوپرمنش؛ افسانه شپ گوردون» (Supermensch: The Legend of Shep Gordon»/ فیلم زندگی نامه نلسون ماندلا «راه طولانی تا آزادی» (Long Walk to Freedom) به کارگردانی جاستین چادویک و «پارکلند» (Parkland) به کارگردانی پیتر لاندزمان از جمله برجسته ترین آثار حاضر در این دوره از جشنواره فیلم تورنتو هستند.

فیلم سینمایی «پنجمین وضعیت» (The Fifth Estate) به کارگردانی بیل کاندون که در آن بندیکت کامبرباچ در نقش رییس ویکی*لیکس بازی کرده است نیز در تاریخ ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) تابستان سال جاری در مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره فیلم تورنتو نمایش داده می شود.
همچنین فیلم سینمایی «زندگی جنایی» (Life if Crime) به کارگردانی دنیل شچتر که براساس رمانی به نام «سوییچ» (The Switch) نوشته المور لئونارد ساخته شده است نیز در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) در مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره فیلم تورنتو اکران می شود.

فیلم سینمایی «جاذبه» (Gravity) به کارگردانی آلفونسو کارون که در مراسم افتتاحیه هفتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز نمایش داده می شود نیز در این دوره از جشنواره بین المللی فیلم ونیز اکران می شود.


منبع:سینماپرس