روان اتکنسون : Rowan Atkinson
نام كامل : ROWAN SEBASTIAN ATKINSON
تاریخ تولد : 6 ژانویه 1955
محل تولد : نیوكاسل انگلیس
شغل : بازیگر، كمدین، نویسنده
تحصیلات : مهندسی الكترونیك از دانشگاه نیوكاسل و آكسفورد
علت شهرت : ایفای نقش در شخصیت MR.BEAN
قد : 183 سانتی متر
پدر : ERIC ATKINSON
شغل پدر : كشاورز
مادر : ELLA MAY ATKINSON
برادرها : RYBERT & RODNEY
همسر : SUENTRA SASTRY
شغل همسر : آرایشگر و گریمور
تاریخ ازدواج : 1990
نام پسر : BENJAMIN
نام دختر : LILY

مهمترین افتخارات : دریافت جایزه بافتا برای مجموعه های « Not the Nine O'Clock News » و « Blackadder Goes Forth »
بیوگرافی کوتاه :


آتکینسون در سال 1955 دیده به جهان گشود. پدرش مزرعه دار بود و روان به همراه 2 برادر بزرگترش به نامهای روپرت و رادنی در این مکان رشد نمودند. آتکینسون در جوانی پس از ورود به دانشگاه موفق شد تا در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شود و این افتخار را هم پیدا کند تا ریچارد کورتیس فیلمنامه نویس را هم ملاقات کند. بعدها آتکیسنون، خود به نویسندگی علاقه مند شد و توانست به عنوان یکی از فیلمنامه نویسان و بازیگر فیلم «Not the Nine O'Clock News » خود را مطرح کند. این فیلم توانست بازخوردهای بسیار مثبتی در سطح انگلستان و حتی جهان داشته باشد و به عبارت ساده تر، آتکینسون آماده شد تا به جهان معرفی شود.

در نهایت هم این مجموعه « مستربین » با بازی روان آتکینسون بود که با آغازش در دهه ی 90 توانست نام آتکینسون را به عنوان ستاره مطرح کرد و هم اینکه خنده بر لبهای میلیون ها انسان جاری سازد.


تحصیلات :

روان(مستر بین) بعد ازپایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان دردانشگاه نیوکاسل دررشته مهندسی برق مشغول به تحصیل شد,اومدتی بعد دانشگاهش رابه آکسفورد انتقال دادوتحصیلاتش رادرهمان رشته در دانشگاه آکسفورد به پایان رساند.


فعالیت اتکینسون:


اتکینسون در نمایشنامه*هایی که در دانشکده هنرهای نمایشی اکسفورد اجرا می*شد نقش آفرینی می*کرد. پس از مدتی مجری برنامه تلویزیونی کمدی شد و در این برنامه بود که توانایی*هایش را در استفاده بجا و درست از حرکات صورت و خلق شوخی*های بصری نشان داد تا جایی که بینندگانش او را مردی با صورت پلاستیکی نامیدند.

در دهه ۸۰ او در سریال کمدی به نام بلک ادر بازی کرد که با استقبال بسیار خوبی از سوی بینندگان تلویذیون روبرو شد. از دیگر نقش های اتکینسون که او را از محبوبیتی بیش از پیش برخوردار ساخت نقش آقای بین بود.

وی در دانشگاه آکسفورد با ریچارد کورتس؛ فیلمنامه*نویس مشهور آشنا شد و فعالیت*هایش را در زمینه بازیگری کمدی زیرنظر این او آغاز کرد. اتکینسون در چند نمایش کوتاه طنز که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اجرا شد ایفای نقش کرد و بسیار مورد توجه تماشاچیان قرار گرفت.

وی کار حرفه*ای خود را در این زمینه در سن ۲۳ سالگی و در سال ۱۹۷۸ با ایفای نقش در یک نمایش کمدی با نام oclock news شروع کرد.

این نمایش یک تقلید طنزآمیز بود که از شبکه BBC انگلیس پخش می*شد. این نمایش کمدی که پخش آن مدت 4 سال ادامه داشت موفقیت چشمگیری به دست آورد و در این مدت وی جوایز ملی و بین*المللی فراوانی را از اتحادیه*های مختلف از آن خود کرد.

اتکینسون که با بازی در این سریال محبوبیت خاصی در انگلیس پیدا کرده بود در سال ۱۹۸۰ عنوان بازیگر سال BBC را از آن خود کرد و مورد تقدیر قرار گرفت. وی در سال ۱۹۸۱ در یک نمایش تک نفره طنز در تئاتر وست اندلندن بازی کرد و بعد از اتمام یک فصل کامل بازی جایزه بازیگر کمدی سال اتحادیه تئاتر وست اندلندن را از آن خود کرد.

او جوان*ترین فردی بود که تا آن زمان تئاتر تک نفره طنز بازی کرده بود. دومین نمایش تک نفره او در سال ۱۹۸۸ نه فقط در لندن بلکه در نیویورک، استرالیا، نیوزلند و خاورمیانه بسیار موفقیت*آمیز بود و مورد استقبال قرار گرفت.

اتکینسون در سال ۱۹۸۳ با همکاری فیلمنامه*نویس (ریچارد کورتیس) نمایش طنز افعی سیاه را برای BBC ساخت که این سریال نیز برنده جوایز فراوانی در سطح بین*المللی شد و وی به واسطه بازی در نقش اول این سری نمایش*ها برای دومین بار عنوان بهترین بازیگر سال BBC را از آن خود کرد. این سریال در چهار دوره متوالی پخش شد.

معروف*ترین کار تلویزیونی بزرگ او در سال ۱۹۸۹ ساخته شد. این سریال کمدی صامت، مجموعه نمایش*های (مستربین) بود که برای شبکه*های ITV و HBO توسط شرکت تایگر اسپکت ساخته شد.

در این مجموعه نمایش*های طنز، وی نقش یک شهروند انگلیسی دست و پا چلفتی را بازی می*کرد که بدون کلام و بیشتر با شکلک*های صورت و حرکات خنده*دار، خنده را بر لبان تماشاگران می*نشاند. این سریال برنده جوایز بین*المللی فراوانی از جمله رز طلایی مونترایکس شد و در سال ۱۹۹۵ نیز عنوان بهترین نمایش کمدی را از آن خود کرد.

این سریال از شروع ساخت بسیار مورد توجه کشورهای مختلف دنیا قرار گرفت و در بیش از 200 کشور مهم دنیا فروخته شد.
اتکینسون از آن به بعد به عنوان مستربین در سطح بین*الملل معروف شد. این مجموعه نمایش*ها از لحاظ اقتصادی برای تلویزیون انگلیس پرفروش*ترین سریال دهه نود به شمار می*رفت.

این مجموعه از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ در تلویزیون بریتانیا ساخته و پخش می*شد. در سال ۱۹۹۷ وی یک فیلم سینمایی را نیز با این نقش بازی کرد که نمایش واقعه ناگوار نام داشت و در سطح جهان موفقیت*های فراوانی را از آن خود کرد.

روان اتکینسون نه تنها یک بازیگر بلکه یک نویسنده، تهیه*کننده و دوبلر معروف فیلم*های کمدی در اروپا به شمار می*رود. وی می*گوید: یک فیلم کمدی خوب علاوه بر بازی خوب یک کمدین نیاز به یک موسیقی زیبا، یک کارگردانی خوب و یک فیلمنامه زیبا دارد.

وی در سال ۱۹۹۰ با سونترا سستری ازدواج کرد و همچنین صاحب دو فرزند است.

او در مورد مجموعه (مستربین) می*گوید: من هرگز دوست ندارم از مستربین که با آن در سطح دنیا شناخته شده*ام جدا شوم. من از بازی در این نقش لذت فراوانی می*برم.

وی علاوه بر این مجموعه*های تلویزیونی، فیلم*های سینمایی بسیار موفقی را هم در کارنامه هنری خود دارد.

اتکینسون در سال ۲۰۰۶ ساخت دومین مجموعه مستربین را آغاز کرد و در ۲۹ مارس ۲۰۰۷ به سینماها آمد. این مجموعه تعطیلات مستربین نام داشت.

نام او به عنوان یکی از پنجاه نفر در میان فهرست بامزه*ترین کمدین*های بریتانیا در مجله آبزرور به چشم می*خورد. او همچنین به عنوان یکی از پنجاه نقش برتر کمدی همه تاریخ در نظرسنجی میان افراد کمدین در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد.

وی به عنوان دستیار نویسنده و همچنین بازیگر در فیلم "Not the Nine O'Clock News حضور یافت که این فیلم به موفقیتهای زیادی دست یافت و انواع جوایز بین المللی را برای او به ارمغان آورد.

سپس اتکینسون در چند فیلم دیگر حضور یافت که می*توان به Dead on Time و Never Say Never Again وThe Tall Guy اشاره کرد.

روآن سباستین اتکینسون بازیگر شخصیت کمدی «مستر بین» نوامبر سال 2012 از خداحافظی این شخصیت با دنیای سینما خبر داد.یـــك نــویسنــده :


"روان سباستین آتكینسون" نه تنها یك بازیگر توانا بلكه یك نویسنده، تهیه*كننده و دوبلور معروف فیلم*های كمدی در اروپا به شمار می*رود وی می*گوید : یك فیلم كمدی خوب علاوه بر بازی خوب یك كمدین نیاز به یك موسیقی زیبا، یك كارگردانی خوب و یك فیلمنامه زیبا دارد.

او در مورد مجموعه "مستربین" می*گوید : من هرگز دوست ندارم از مستربین كه با آن در سطح دنیا شناخته شده*ام جدا شوم. من از بازی در این نقش لذت فراوانی می*برم."روان" علاوه بر این مجموعه*های تلویزیونی، فیلم*های سینمایی بسیار موفقی را هم در كارنامه هنری خود دارد. "روان" در سال 2006 ساخت دومین مجموعه مستربین را آغاز كرده است كه در 29 مارس 2007 به سینماها آمد. این مجموعه تعطیلات مستربین نام دارد.


ازدواج مستربین :


"روان" در فوریه 1990 با "سانتراسایستی" ازدواج كرد كه حاصل این ازدواج دو فرزند به نام*های "بنیامین" و "لیلی" می*باشد. قابل ذكر است كه مستربین عاشق ماشین*های سریع*السیر از جمله "استون مارتین" است. وی در خصوص ماشین*های تندرو مقالاتی را در مجلات ماشین منتشر كرده است.
نکاتی که درباره آتکینسون نمی دانید :

همسرش « سونترا ساستری » سابقاً به عنوان گریمور در مجموعه های تلویزیونی فعالیت می کرده اما از سال 1991 از صنعت سینما کنار رفته است.

2 فرزند به نامهای بنجامین و لیلی دارد.
عاشق رانندگی است و حتی گواهینامه رانندگی ماشین های سنگین را هم دارد!
آتکینسون در منزل شخصی اش چندین عدد اتومبیل مدل بالا نگه می دارد.
تا به امروز درباره ماشین و مسائل مربوط به آن ، مقالات فراوانی به چاپ رسانده است.
دانشگاهی که در آن تحصیل می کرده ، آکسفورد بوده است!
آتکینسون در بین سالهای 1981 و 1982 موفق به دریافت جایزه « لارنس الیویر » ( جایزه ایی در تئاتر ) برای بهترین اجرای کمدی شده بود.
یکبار با ماشین شخصی اش « MacLaren F1 » که ارزشی بالغ بر 1 میلیون دلار داشت، به شدت تصادف کرد که خوشبختانه آسیب چندانی به او نرسید.
یکی از مهمانان مراسم ازدواج پرنس چارلز و کامیلا پارکر - بولز بود.
ماشین مدل « Aston Martin DB7 Vantage » که در فیلم « جانی انگلیش » مشاهده کرده اید، متعلق به آتکینسون بوده است!
او به نوعی دچارلکنت زبان نیز هست.و نمی تواند جرف B را به درستی تلفظ کند به همین دلیل علاقه ایی به مصاحبه کردن با رسانه ها ندارد.
وی در دوران دبستان با تونی بلر هم كلاسی بوده است.
وی از سال 1979 فعالیت هنری خود را آغاز كرد.
وی یکی از مهمانان جشن ازدواج Prince Charles و Camilla Parker-Bowles بوده است
او اعتقاد دارد اتکینسون هیچ وقت تکرارنمی شود همان طور که چارلی چاپلین تکرار نشد .


فیلم شناسی

برخی ازسریالهای تلویزیونی:

(The Secret Policeman’s Ball (1979

(Not the Nine O’Clock News (1979-1982
(Blackadder (1983, 1986-89
(Mr. Bean (1989-1995, 2002
(Funny Business (1992
(The Thin Blue Line (1995-96
(the Comic Relief Red Nose Day telecasts ( 1999


برخی ازفیلمهای سینمایی:


(Never Say Never Again (1983

(The Appointments of Dennis Jennings (1989
(The Tall Guy (1989
(The Witches (1990
(Hot Shots! Part Deux (1993
(Four Weddings and a Funeral (1994
(The Lion King (1994
(Bean (1997
(Rat Race (2001
(Scooby-Doo (2002
(Johnny English (2003)
(Love Actually (2003)
منابع:هم آواز
persianmax
hamshahrionline
مووی مگ