استیون اسپیلبرگ احتمالا «خوشه های خشم» ساخته جان فورد را بازسازی می کند.

کمپانی دریم ورکس با بنیاد جان اشتین بک وارد مذاکره شده تا اجازه ساخت نسخه جدیدی از «خوشه های خشم» را از آنها بگیرد.

سال 1940 اقتباسی سینمایی درخشان به کارگردانی جان فورد از روی این رمان ساخته شده که در هفت رشته نامزد اسکار شد و دو اسکار از جمله اسکار بهترین کارگردانی را برد. این فیلم یکی از شاهکارهای سینمای کلاسیک به شمار می آید.

گفته می شود استیون اسپیلبرگ بسیار مصر است حق ساخت فیلم را از چنگال دیگر خریداران احتمالی بیرون بکشد. از طرفی احتمال می رود اسپیلبرگ خودش فیلم را کارگردانی کند، هرچند دریم ورکس اعلام کرده اسپیلبرگ فقط تهیه کننده اقتباس سینمایی خواهد بود.

با این حال نمی شود روی حرف کمپانی حساب کرد، چراکه جان فورد یکی از تاثیرگذارترین کارگردان های محبوب اسپیلبرگ است و بعید نیست دریم ورکس در سالگرد 75 سالگی رمان برنده جایزه پولیتزر اشتین بک بخواهد با اسپیلبرگ اقتباسی از آن را عرضه کند.

رمان سال آینده 75 ساله می شود و اسپیلبرگ فعلا باید «تک تیرانداز آمریکایی» را براساس فیلمنامه جیسن هال با بازی بردلی کوپر بسازد، بنابراین اگر او فرصت ساخت فیلم دیگری داشته باشد به احتمال بسیار این فیلم «خوشه*های خشم» است.

«خوشه های خشم» داستان خانواده ای فقیر در اوکلاهماست که در زمینی اجاره ای کشاورزی می کنند، اما به دلیل شرایط بد اقتصادی مجبور به ترک مزرعه می شوند. این خانواده به امید حقوق بالا برای کشاورزان راهی کالیفرنیا می شوند اما گرسنگی و فقر دوران رکورد اقتصادی بزرگ آنها را زمین گیر می کند.

اقتباس سینمایی این رمان یک شخصیت ماندگار به دنیای سینما اضافه کرد؛ تام جود (با بازی همفری بوگارت) که به نماد اصلاح اجتماعی بدل شد.

از جمله افرادی که قصد اقتباس این رمان را داشتند می توان به رابرت ردفورد اشاره کرد که به همراه دیوید کندی، تهیه کننده «سایه های تاریک» (ساخته تیم برتن) قصد داشته براساس رمان یک سریال کوتاه برای شبکه اف ایکس بسازد، اما بعدا حضور اسپیلبرگ موجب شد بنیاد اشتین بک تصمیم بگیرد سریال کوتاه ردفورد را فراموش کند.

از طرفی حق ساخت این رمان هم خود ماجرایی دارد. از آنجایی که کمپانی فاکس اقتباس سینمایی «خوشه*های خشم» را ساخته، حقوق پخش فیلم در خارج از آمریکا در دست آن هاست و تنها حقوق داخل آمریکا در اختیار بنیاد اشتین بک است، بنابراین فیلم به هر شکلی که ساخته شود کمپانی فاکس در سود و زیان آن سهیم است.منبع:خبرآنلاین