روزهای آغازین:

آمی آدامز از پدر و مادری آمریکایی به نام-های کاترین و ریچارد در ایتالیا به دنیا آمد. خانواده-ی او به خاطر شغل پدر که عضو ارتش بود، در ایتالیا مستقر شده بودند. او یکی از هفت فرزند خانواده بود که در کلورادو و با دین و آیین مورمون رشد یافت، اگرچه زمانی-که 11 ساله بود، با جدایی پدر و مادرش از یکدیگر کلیسا را نیز ترک کردند. تمام سال-های دبیرستانش را با آرزوی این-که روزی رقصنده باله شود در گروه کُر خواند و آموزش دید، اما پس از فارغ-التحصیلی از دبیرستان، متوجه شد که هیچ-گاه در رقص باله موفق نمی-شود و در نتیجه وارد تئاتر موزیکال شد. همانجا بود که به خوبی متوجه هماهنگی شخصیتی خود با این رشته گشت.

زندگی حرفه ای:

برای حفظ حرفه-اش در تئاتر، کار کردن در گپ به عنوان خوش-آمدگو و استقبال-کننده و در هوستر به عنوان خدمتکار و گارسون را شروع کرد. حقیقتی که برای مدتی زندگی حرفه-ای وی را تحت-الشعاع قرار داد. قبل از آن هم در کلوب پنی رابینز استخدام شده بود. او رقص را به طور حرفه-ای از تئاتر بولدرز دینر و کانتری دینر آغاز کرد. آمی که همراه با خانواده-اش به مینه-سوتا نقل مکان کرده بود، در آنجا نیز کار خود را پی گرفت و در تئاتر محلی مشغول به کار شد. در سال 1999، زمانی-که به علت گرفتگی ماهیچه-هایش قادر به کار کردن نبود برای کمدی «مرگ باشکوه» امتحان هنرپیشگی داد و قبول شد. همین نقش پس از تبدیل شدن به فیلم، اولین نقش سینمایی او را رقم زد. در سال 1998، با بازی- در «مرگ باشکوه» کریست آلبی را متقاعد ساخت که او را به لوس-آنجلس بفرستد.
مدت کوتاهی پس از آن، آمی در سریالی به نام «منچستر پرپ» در نقش کاترین مرتیول بازی کرد. با توجه به این-که سریال نتوانست انتظارات شبکه را برآورده کند، پخش آن متوقف شد.

بین سال-های 2000 تا 2002، آدامز در نقش-های کوچکی از جمله «سایکو بیچ پارتی» و سریال-هایی از جمله «مطلوب»، «بوفی: قاتل خون-آشام»، «Smallville» و «بال غربی» ایفای نقش کرد.
او سپس در فیلمی از استیون اسپیلبرگ تحت عنوان «اگه می-تونی منو بگیر» در نقش بِراندا استرانگ ظاهر شد، نقشی که به نظر می-رسید موفقیتی بزرگ برایش باشد، اما پس از آن به مدت یک-سال بی-کار بود. به هر حال آدامز می-توانست ادعا کند که با این فیلم برای اولین بار در کنار بازیگرانی بزرگ بازی کرده است. از طرف دیگر مورد توجه اسپیلبرگ قرار گرفتن باعث افزایش اعتماد به نفس او شد. در سال 2004 در فیلم «آخرین هجوم» و در سریالی تلویزیونی به نام «پادشاه تپه-ها» شرکت کرد. در همان سال بود که قرار شد در سریالی به نام «دکتر وگاس» بازی کند اما پس از مصاحبه بر سر قرارداد از کار بر کنار شد.
در سال-های 2005 تا 2007، درست پس از اخراج از مجموعه «دکتر وگاس»،فیلمنامه-ی فیلم مستقل و کم-بودجه فیلم «جونبوگ» به دستش رسید و همان روز برای نقش اشلی انتخاب شد. و کارگردان فیلم یعنی فیلیپ موریسون تصمیم گرفت که او نقش اشلی پرحرف و معصوم را بازی کند. فیلم به مدت 21 روز در ویتنستون سالم در کارولینای شمالی فیلمبرداری شد و اولین اکران آن در فستیوال فیلم ساندنس 2005 بود و او موفق به دریافت جایزه-ی ویژه هیئت داوران برای ایفای نقشش شد. پس از پخش تله تئاتر «روز عروسی» که در آن آدامز، دبورا مسینگ و درموت مولرونی حضور داشتند، نمایش «جونبورگ» توسط کمپانی سونی پیکچرز شروع شد. آدامز جایزه-های متفاوتی برای ایفای نقش در این فیلم دریافت کرد. از جمله جایزه-ی ویژه انجمن منتقدان فیلم برای بهترین نقش مکمل زن. او همچنین نامزد جایزه-ی بهترین بازیگر نقش مکمل زن از موشن پیکچرز، جایزه-ی دوازدهمین دوره-ی انجمن هنرمندان سینما و 78مین دوره جوایز آکادمی شد. همچنین در سال 2006 انجمن علم و هنر- موشن پیکچرز از آدامز دعوت کرد تا عضو این انجمن شود. اگرچه «جونبوگ» مخاطب زیادی نداشت اما اجرای تحسین-برانگیز آدامز در فیلم باعث شد علاقه-اش به بازیگری بیشتر شود.
پس از آن او در فیلم-های «همچنان پابرجا» و «شب-های تالادگا: ترانه-های ریکی بابی» و نقش تکراری کتی در سریال «اداره» را پذیرفت. بعد از اجرای صدای شخصیت پولی پیور در «سگ شکست-خورده» اثری از والت دیسنی،آدامز خود را برای انیمیشن-زنده پرهزینه-ی «طلسم-شده»، محصول دیگری از والت دیسنی آماده کرد.
این فیلم که با هنرمندی پاتریک دمپسی، ایندیا منزل، سوزان ساراندون و جیمز ماردسن همراه است، داستان دختری به اسم ژیزِل را مطرح می-کند که مجبور می-شود از دنیای سرزنده-ی دو بعدی-اش به زندگی واقعی در شهر نیویورک عزیمت کند. از میان 300 داوطلب که برای ایفای نقش ژیزِل آموزش داده می-شدند، کوین لیمای کارگردان آدامز را انتخاب نمود، چرا که تعهدش به نقش و توانایی-اش برای پذیرفتن آن بی-نظیر بود. «طلسم-شده» همزمان موفقیت تجاری و انتقادی زیادی به همراه داشت. منتقدان فیلم را وسیله-ای برای به ستاره تبدیل شدن آدامز می-دانستند. مثل فیلم «مری پاپینز» برای جولی اندروز. آدامز برای اجرای نقشش نامزد دریافت جایزه-ی بهترین هنرپیشه-ی زن از گلدن-گلاب شد. در هشتادمین دوره-ی جوایز آکادمی، سه شعر از شعرهای فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین ترانه-های اوریجینال شدند.
بعد از «طلسم-شده»، آدامز در «جنگ چارلی ویلسون» در نقش معاون در کنار تام هنکس، جولیا رابرتز و فیلیپ سیمور هافمن به ایفای نقش پرداخت.


2008 تاکنون:

بازی در «طلسم-شده» باعث شد تا آدامز در فصل جوایز فیلم-های 2007-2008 در رسانه-ها بیشتر بدرخشد. در مراسم هشتادمین دوره-ی جوایز آکادمی، او جایزه-ی بهترین موسیقی متن را اهدا و شعر "با شادی کار کن" از «طلسم شده» را اجرا کرد. ترانه-ی "این-گونه است که تو می-دانی" که در فیلم توسط آدامز اجرا شده بود نیز در مراسم توسط کریستین نووث اجرا شد. آدمز در مصاحبه-ای اعلام کرد که از نظر وی اجرای نووث عالی بوده چرا که منبع الهامی برای رسیدن به نقش ژیزِل برایش شده است.

آدامز در سال 2008 در سه فیلم بازی کرد: «سان-شاین کلینینگ»، «یک روز از زندگی خانم پتی-گریو» و «تردید».
«سان-شاین کلینینگ» فیلمی مستقل بود که از فوریه تا مارچ 2007 در مکزیک فیلمبرداری شد. آدامز در این فیلم نقش مادری تنها را بازی می-کند که با کار در زمینه-ی پاکسازی صحنه-های جنایت قصد دارد پول لازم برای فرستادن پسرش به مدرسه-ی خصوصی را فراهم کند. اکران فیلم در جشنواره ساندنس/2008 به عنوان اثری پرسر و صدا معرفی شد اما به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و آن طور که انتظار می-رفت فروش نکرد.
در فیلم «یک روز از زندگی خانم پتی-گریو» که داستانش در سال 1939 رخ می-دهد، آدامز نقش هنرپیشه-ی بلندپرواز آمریکایی ساکن لندن به نام دلیزیا لافوسه را به عهده دارد. زندگی وی پس از ملاقات با مدیری به نام خانم پتی-گرو که توسط فرانسیس مک-دورماند بازی می-شود، تغییر می-کند. فیلم به خوبی مورد توجه عموم قرار گرفت و منتقدان اجرای آدامز و دورماند را تحسین کردند. در اینجا نقش آدامز شبیه به دو نقش عمده-ی قبلی-اش در «جونبورگ» و «طلسم-شده» به نظر می-رسید؛ شاد و بشاش و ساده. کارینا چوکانو، منتقد لوس-آنجلس تایمز اظهار داشت که آدامز به طور شگفت-انگیزی در اجرای نقش-های باهوش و ساکت استاد است. از طرف دیگر کِریک هانی-کات می-نویسد: "آدامز رفتارش در «طلسم-شده» را با کمی شیطنت در این-جا جبران می-کند."
زمانی که از او پرسیده شد که آیا ممکن است در این نقش-ها کلیشه شود پاسخ داد: "نه در این مرحله." چون در حال حاضر نقش-هایی را بازی می-کند که از ایفای آن-ها لذت می-برد و در فیلم-های متعددی و در نقش-های مختلف ظاهر می-شود. اگرچه او امسال در قالب نقش-های درام هم بازی کرده است، اما نقش-های شاد و پرانرژی را هم دوست دارد. او واقعا عاشق نقش-های شاد است. در مصاحبه-ای دیگر هم آدامز گفت که به نقش-های پیچیده و چند بعدی نیز خوب پاسخ می-دهد و از عهده-ی آن-ها به خوبی بر می-آید و این را در کار موفق بعدی-اش نشان داد.
آدامز در فیلم «تردید» که اقتباسی از داستان جان پاتریک شانلی به همین نام است و خود شانلی کارگردانی آن- را هم بر عهده دارد نقش خواهر جیمز را در کنار مریل استریپ، داستین هافمن و ویولا دیویس اجرا می-کند. فیلم یکی از بهترین-های سال لقب گرفته و آمی باز هم برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه گلدن-گلاب شده است و بازی آرامش در نقش یک راهبه جوان به شدت مورد استقبال قرار گرفت. با موفقیت فیلم و دیده شدن بازی-اش در این فیلم می-توان به جرات اعلام کرد که او بالاخره موفق شده است جای پایش را در میان بازیگران جدی و مورد اعتنا محکم کند.
بعد از موفقیت «تردید»، آدامز در «جولی و جولیا» در کنار مریل استریپ بازی کرد که در سال 2009 اکران شد. پس از آن نیز با ایفای نقش امیلیا ارهارت در دنباله پرخرج «شبی در موزه-ی 2: فرار از اسمیت سونیان» بر پرده سینماها ظاهر شد.

نکاتی درباره ی امی آدامز:تا کنون در 34 فیلم و سریال مختلف بازی کرده و برنده 12 جایزه و نامزد دریافت 22 جایزه جهانی شده است.پیش از بازیگری در یک رستوران کار میکرد.در سال 2008 به عنوان یکی از 100 بازیگر زیبا انتخاب شد.در سال 2008 با دارن لی گالو نامزد کرد.فیلمهای مهم امی آدامز:Catch me if u can / 2001 :در این فیلم به کارگردانی اسپیلبرگ,ادامز در نقش همسر دیکاپریو ظاهر شد که یک کلاهبردار است و پلیس سمجی با بازی هنکس همیشه بدنبال اوست.Junebug / 2005 :داستان فیلم درباره زوج جوانی است که بتازگی ازدواج کرده اند و در زندگی شان دچار مشکل میشوند و نزد خانواده شوهر میروند تا به انها کمک کننند.ادامز در نقش خواهر شوهر بدجنسی ظاهر میشود که برای همسر برادرش مشکل درست میکند.Enchanted / 2007 :در این فیلم شاد و موزیکال ادامز در نقش شاهزاده قصه ها را درد که نامادری دیو صفتش او را به روی زمین تبعید میکند و در انجا با یک پدر و دختر مهربان اشنا میشود و به انها علاقه مند میشود در همین حین نامزدش از شهر قصه ها به کمک او میاید و نا مادریش برای نا بودی انها اقدام میکند..Doubt / 2008 :در نقش معلم مهربان مدرسه ای است که تحت نظارت کلیسا میباشد و مدیر سخت گیری با بازی مریل استریپ انجا را اداره میکند.معلم به رابطه کشیش با بازی فیلیپ هافمن و یکی از شاگردان پسرش شک میکند و این موضوع را یه مدیر میگوید و مدیر مدرسه هم دست بردار نیست تا قضیه را بفهمد ولی ....Sunshine cleaning / 2009:در این فیلم کمدی-درام امی در نقش دختری است که با مادر و خواهرش زندگی میکند و وضع مالی بدی دارند.او برای اینکه خواهرش به دانسگاه برود بدنبال کاری است تا درامد خوبی داشته باشد....از نظر من امی ادامز اینده درخشانی خواهد داشت.او برای بازی در نقشهای مثبت و مهربان فوق العاده است و حالات چهره اش واقعا طبیعی است.به بازی زیبایش در فیلم Doubt دقت کنید تا خودتان متوجه شوید.