جیمز گاندولفینی ستاره سریال "The Sopranos" در سن 51 سالگی درگذشت.بازیگر سه بار برنده ی جایزه ی امی(Emmy) در حالیکه در کشور ایتالیا در تعطیلات به سر می برد,به دلیل حمله ی قلبی چشم از جهان بست.او قرار بود در فستیوال فیلم تائورمینا که در سیسیل برگزار می شود,شرکت کند.

گاندولفینی در 18 سپتامبر سال 1961 در وست وود نیوجرسی به دنیا آمد.او همیشه به خاطر بازی در نقش ماندگار تونی سوپرانو,شخصی بی رحم و رئیس اراذل و اوباش در سریال افسانه ای شبکه ی HBO "سوپرانوز" در یادها خواهد ماند.تنوع طلبی و پیچیدگی اش او را تبدیل به یک ستاره بزرگ و تونی را تبدیل به قهرمانی فرقه ای کرد.او به دلیل بازی زیبایش در این نقش موفق به کسب سه جایزه ی امی شد.

به غیر از کار در سریال تلویزیونی,او بازیگری سینمایی البته در محدوده و کلاسی نادر بود.گاهی اوقات در نقش یک سیاستمدار و یا سرباز و یا به عنوان پدری گانگستر ظاهر میشد.

او نقش های ماندگار-و بسیار متفاوت-را در فیلم هایی مثل "عاشقانه واقعی" به کارگردانی تونی اسکات,"در لوپ" به کارگردانی آرماندو یانوچی و "آنجا که موجودات وحشي هستند" به کارگردانی اسپایک جونز,بازی کرده است.سال 2012 برای او اگرچه کوتاه بود اما به دلیل بازی در "سی دقیقه پس از نیمه شب" کاترین بیگلو و "آنها را به آرامی بکش" اندرو دومینیک,ماندگار خواهد ماند.

آخرین باری که گاندولفینی در سینماها دیده شد به بازی در فیلم "برت واندراستون شگفت انگیز" بر می گردد.این در حالی است که او به تازگی بازی در فیلم "نجات حیوانات" را به پایان رسانده بود و این آخرین فیلم او خواهد بود.

او به عنوان یکی از بهترین و متنوع ترین بازیگران حال حاضر شناخته میشد و مرگ او با بهت و ناباوری همکارانش همراه بوده است."مردی دوست داشتنی و با استعدادی بزرگ" به گفته ی کارگردان "دانی دارکو",ریچارد کلی.استیو کرل,همبازی او در فیلم "برت واندراستون شگفت انگیز",گفت:جیمز گاندولفینی.چه فقدان بزرگی.الیویا وایلد هم در توییترش نوشت:جیمز گاندولفینی مردی مهربان,بامزه و شگفت انگیز بود.من بسیار خوش شانسم که با او همکاری داشته ام.با عشق به خانواده ی او.چه روز غم انگیزی.

منبع: نقد فارسی