پیتر جکسون :
Peter Jackson

تاریخ تولد : 31 اکتبر سال 1961
محل تولد: نورث آیلند ، نیوزیلند


مهمترین افتخارات :

کاندید دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم « ارباب حلقه ها : دو برج » و دریافت این جایزه برای فیلم « ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه »

کاندید دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال برای فیلم « منطقه 9 » و دریافت این جایزه برای « ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه »
دریافت اسکار بهترین نویسندگی برای فیلم « ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه »معرفی کوتاه :


پیتر جکسون در 31 اکتبر سال 1961 در نورث آیلند، در کشور نیوزیلند چشم بر جهان گشود. گفته می شود که علاقه جکسون به فیلمسازی در کودکی و از زمانی که یک دوربین سوپر8 را هدیه گرفته، در او بوجود آمده است. جکسون در کودکی و نوجوانی به همراه دوستانش شروع به ساخت فیلمهای آماتوری کرد و در این راه تجربه های فراوانی کسب نمود.
اولین موفقیت جکسون در کارگردانی، با ساخت فیلم آماتوری « بدمزه » رقم خورد. جکسون در این فیلم کم هزینه از دوستانش برای بازی در نقشهای مختلف استفاده کرده بود و خودش هم در دو نقش در فیلم دیده می شد! این فیلم علی رغم مسیر غیرمنطقی و عجیبی که برای ساختش طی شده بود، در جشنواره کن به نمایش در آمد و با استقبال خوبی هم روبرو شد که همین امر باعث شد ، جکسون خود را به عنوان یک کارگردان باور کند.
پس از « بدمزه » ، جکسون به سراغ سوژه های ترسناک رفت و چندین فیلم متوسط در این ژانر ساخت که از جمله آنها می توان به فیلم ترسناک « مرده مغز » اشاره کرد که با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد. اما جکسون هنوز کارگردانی متعلق به نیوزیلند، و نه فرامرزها بود. بنابراین وی به سراغ داستان « ارباب حلقه ها » اثر تالکین رفت و به کمپانی های هالیوودی درخواست داد تا این فیلم را تهیه و تولید نمایند. اما اغلب کمپانی به 2 دلیل از ساخت این فیلم سرباز زدند؛ اولین دلیل این بود که هزینه ساخت چنین فیلمی بالا بود و دوم اینکه جکسون کارگردان گمنامی بود و سپردن سکان هدایت فیلم به این کارگردان جوان و ناشناخته، ریسک بزرگی به حساب می آمد.
اما در نهایت کمپانی نیولاین ، موافقیت خود را با ساخت این فیلم اعلام کرد و « ارباب حلقه ها » در سه قسمت آماده نمایش شد و در نهایت تبدیل به یکی از بهترین فیلمهای تاریخ هالیوود شد.
جکسون حالا با سه گانه « هابیت » به سینماها بازگشته تا یادآور روزهای خوبش با « ارباب حلقه ها » باشد.
جکسون ایده و فکر منظمی در فیلمسازی ندارد اما چیزهایی درمورد تدوین ، جلوه*های ویژه و مدیریت ساخت از میان آزمایش و خطاهای خودش آموخته*است. جکسون از ده سالگی بعد از دیدن ارباب حلقه*ها (۱۹۷۸) پی به کار جان رونالد روئل تالکین برد. یک فیلم پرهیجان از رالف بخشی که قسمتی از سه گانه فانتزی تالکین بود. او بعد از تمام شدن دوران مدرسه اش بع عنوان عکاس گراور در روزنامه*ای در شهر ولینگتون مشغول به کار شد و شروع به فیلمبرداری یک فیلم طولانی خوناشام کرد که درنهایت آن را نیمه کاره رها کرد.
بعد از چهارسال (از سال 1983 تا1987) اولین نمایش جکسون به نام بدمزه بشکل اتفاقی در قالب یک فیلم کوتاه کمدی 90دقیقه ای درآمد و بسیاری از دوستان جکسون بصورت مجانی در آن بازی کردند. فیلمبرداری بدمزه به آرامی در پایان هفته ها انجام می شد و بعد از اتمام فیلمبرداری جکسون به صورت تمام وقت به کار برروی آن پرداخت. بدمزه روایت بیگانگانی است که به هوس استفاده از انسان ها به عنوان غذا به زمین آمده اند. جکسون در این فیلم دو نقش داشت مثلا در یک سکانس او با خودش می جنگید.
درنهایت با سرمایه گذاری دیرهنگام کمیسیون فیلم نیوزلند این فیلم به پایان رسید.بدمزه در ماه می سال 1987 در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و پس از آن به طورسریع به 12کشور دنیا فروخته شد.
درهمین دوران پیتر جکسون شروع به نوشتن فیلمنامه یک فیلم دیگر کرد. او در تجربه ای متفاوت با همکاری گروهی متشکل از استفان سینکلر که پیش نویس فیلمنامه را برعهده داشت و فیلمنامه نویسی فرن والش (همسرش) و دنی مولهرن که هم نویسنده و هم بازیگر فیلم بود شروع به نوشتن فیلمنامه کرد که در این میان والش دیرتر از سایر همکارانش به گروه اضافه شد. اما قسمت هایی از فیلمنامه مثل فیلم کابوس در خیابان الم در نمایش فیلم هرگز دیده نشد. به پیشنهاد زامبی فیلم مرده مغز تحت یک بازنویسی گسترده قرار گرفت.
فیلم بعدی قابل دیدن جکسون ملاقات با فیبلز ها محصول سال1989 بود. نویسندگی این فیلم بوسیله چهار نویسنده ای که دربالا به آنان اشاره کردیم انجام شد. یک کمدی کاملا موزیکال که به عروسک های خیمه شب بازی معروف شده است. دراصل فیبلزها قرار بود در قالب یک فیلم کوتاه تلویزیونی ساخته شود اما بعد از اشتیاق غیرمنتظره سرمایه گذاران ژاپنی برای سرمایه گذاری روی این فیلم و همچنین لغو پروژه فیلم مرده مغز آنهم شش هفته قبل از ساختن فیلم فیلمنامه به طور سریع به شکل یک فیلمنامه بلند درآمد. ساخت فیلم با یک بودجه بسیار کم شروع شد. فیبلزها همفته ها در بالای جدول قرارداشت از فیبلز ها به عنوان اولین همکاری جکسون با تیم جلوه های ویژه ریچارد تیلور و تانیا رودگر یاد می شود. کسانی که در تمامی فیلم های بعدی جکسون با او همکاری داشته اند.
اثر بعدی جکسون یک کمدی ترسناک به نام مرده مغز (1992) بود.(در آمریکای شمالی با نام زنده مرده به نمایش درآمد) مرده مغز روایت زامبیهایی را به تصویر می کشد که از پناهگاه های خود خارج شده اند و قهرمان داستان برای نگه داشتن آن ها داخل پناهگاه هایشان تلاش می کند. از خصوصیات برجسته این فیلم جلوه های ویژه آن است مثل ترامواهای کوچک, حرکت و توقف ها و جلوه های زیبای ترکیبات خونی.
بعد از به شهرت رسیدن جکسون در زمینه تبدیل داستان به تصویر تمام نگاه ها به فیلم جدید او که یک شانس برایش تلقی می شد بود. فیلمی که دراصل از یک داستان واقعی الگوبرداری شده است یعنی پارکر هولم جنایتکار و جنایتی که با دو دختر نوجوان که یکی از آنها دخترش بود در کرایست چرچ در سال 1950 انجام داد. همکار جکسون فران والش او را ترغیب به ساختن فیلمی از روی این واقعه کرد. از جکسون نقل شده است که این فیلم را فقط بخاطر علاقه والش به این داستان ساخته است. همزمان با شهرت یافتن فیلم جدید جکسون رسانه های جدید نیوزلند نیز شروع به تجسس در زندگی ژولیت هولم یعنی یکی از همان دو دختر نوجوان شدند. نویسنده ای که در حال حاضر کتاب های خود را با نام آن پری به چاپ می رساند. جکسون در این فیلم از بازیگرانی همچون ملانی لینسکی در نقش پارکر و کیت وینسلت در نقش هولم استفاده کرد. این فیلم نامزد جوایز اسکار در بخش فیلمنامه شد و همچنین جز 10 اثر برتر سال از دید تایم ، گاردین ، قاصد صبح سیدنی و قاصد نیوزلند شد. موفقیت مخلوقات آسمانی موجب جلب توجه شرکت میراماکس به کارهای جکسون و درنتیجه نمایش گسترده فیلم در آمریکا و امضای قرارداد به عنوان اولین همکاری بین آنها شد.
سال بعد جکسون با همکاری یک فیلمساز ولینگتونی به نام کوستا بوتز شبه مستندی به نام نقره فراموش شده را ساخت. این کار بلندپروازانه که برای تلویزیون ساخته شده بود داستان کولین مک کنتری اولین فیلمساز نیوزلندی را به تصویر می کشد. کسی که او را به عنوان مخترع فیلم رنگی و فیلم ناطق می شناسند و قبل از مرگش برای یک فیلم حماسی یه نام سالوم بسیار تلاش کرده بود. برخی از مردم معتقدند که این فیلم گواهی بر مهارت جکسون و بوتز دربه نمایش درآوردن زندگی نوآوران ، پیشگامان و اسطوره های ملی نیوزلند است.
در همین دوران نیز پیتر جکسون و فران والش صاحب دو فرزند به نام های بیلی در سال 1995 و کیتی در سال 1996 شدند.
موفقیت مخلوقات آسمانی، کمک به هموار کردن مسیر دریافت اولین بودجه بزرگ برای ساخت فیلم هالیوودی جکسون کرد. ترس آفرینان که بازیگرانی چون مایکل جی فاس در آن به ایفای نقش پرداخته اند در سال 1996 ساخته شد. این فیلم تا حدی نیز از سوی یک تهیه کننده آمریکایی به نام رابرت زمکیس حمایت می شد. جکسون اجازه ساخت کامل این فیلم کمدی ترسناک را در کشور نیوزلند گرفت در حالیکه آغاز ساخت این فیلم از یک شهر شمالی در آمریکا آغاز شد. این زمان فرصتی استثنایی برای تحول در کارهای جکسون و وتا ورکشیپ، کمپانی جلوه های ویژه ( که موسس آن کسی است که در مخلوقات آسمانی جورج پورت بود) که معمولا با جکسون همکاری داشته اند. وتا که نام جکسون را به عنوان همکار اول و همیشگی خود یدک می کشد در این دوران رشد قابل توجهی در زمینه ترکیب جلوه های فیزیکی و دیجیتالی پیدا کرد.
ترس آفرینان از لحاظ فروش به موفقیت قابل توجهی دست نیافت.برخی منتقدین معتقدند که یاس و نا امیدی نمایش داده شده در فیلم نسبت به قوه خیال پرهرج و مرج جکسون و فیلم های قبلی وی کمتر بود و همچنین در فیلمنامه نیز پیشرفت چشمگیری حس نمی شد. در فوریه سال 1997 جکسون از مجله نیوزلندی The Listener بخاطر تهمتی به او زده بود از طریق قانون شکایت کرد. این مجله ادعا کرده بود ترس آفرینان برای خراب کردن فیلم دیگران ساخته شده است. در پایان هم این قضیه پیگیری نشد. در همین زمان پروژه بازسازی فیلم کینگ کنگ توسط کمپانی یونیورسال استودیوز به وقت دیگری موکول شد که یکی از دلایل آن ساخت یک فیلم گوریلی دیگر به نام Mighty Joe Young بود که هنوز در دست ساخت بود.
بنظر نمی آمد که این دوران تحول برای جکسون کاملا خوشایند بوده باشد. این دوران زمانی بود که بیشترین تنش میان جکسون و کمیسیون فیلم نیوزلند از زمانی که آن بودجه هنگفتی به جکسون تازه کار برای ملاقات با فیبلزها اختصاص داده شده بود شکل گرفت. جکسون ادعا کرده بود که کمیسیون قصد اخراج وی از پروژه فیبلزها را داشته درحالی که کمیسیون فیلم نیوزلند در گذشته با طرح سرمایه گذاری بر روی 3فیلم بعدی جکسون موافقت کرده بود. در سال 1997 آقای کارگردان یک نقد طولانی در نکوهش کمیسیون در ضمیمه یک مجله به چاپ رساند. نقدی که او دلایلش را تصمیمگیری های متناقض توسط افراد بی صلاحیت دانشته بود.
جکسون ابتدا فقط فیلم*های کمدی و ترسناک به عنوان یک کارگردان معمولی می*ساخت. اما بعد از ساخت ارباب حلقه*ها به شهرت جهانی و محبوبیت بین مردم و منتقداین شد. اما قطعا بهترین فیلم کارنامه او فیلم ارباب حلقه ها :بازگشت پادشاه است. این فیلم با فروش ۱٬۱۱۹٬۱۱۰٬۹۴۱ پرفروشترین فیلم جهان بعد از تایتانیک و آواتار محسوب می*شود. این فیلم حتی در حیطه اسکار هم با تایتانیک و آواتار به رقابت می*پردازد. این فیلم در سال ۲۰۰۴ نامزد ۱۱ اسکار بود که همه را برد. (از جمله بهترین کارگردانی را)
جکسون علاوه بر کارگردانی به تهیه کنندگی هم می*پردازد.

او تهیه کننده اکثر فیلم*های مهمش (سه گانه ارباب حلقه*ها) می*باشد. اما تهیه کننده فیلم*های دیگری که کارگردانی نکرده (مثل فیلم ناحیه 9) نیز می*باشد.

پیتر جکسون قرار است در سال ۲۰۱۱ تهیه کنندگی فیلم ماجراهای تن تن :راز اسب شاخ دار را بر عهده بگیرد. نکته جالب اینکه استیون اسپیلبرگ نیز کارگردانی این فیلم را برعهده می*گیرد. این یک کارگردانی از کمیکی بزرگ حاصل همکاری دو کارگردان بزرگ خواهد بود.نکاتی که درباره پیتر جکسون نمی دانید :


مانند آلفرد هیچکاک در اغلب فیلمهایش حضور دارد.

همسرش فرن والش است که تقریبا در همه فیلمهای پیتر جکسون به عنوان یکی از نویسندگان حضور دارد و تابحال سه بار هم اسکار دریافت کرده است.
گفته که برای ساخت مدل های شیره ای فیلم « بدمزه » ، از اُوِن آشپزخانه مادرش استفاده کرده است!
فرزندانش بیل ، جوان و کتی جکسون نام دارند.
کلکسیون مدل هواپیماهای جنگ جهانی اول را نگهداری میکند.
گفته شده در جریان ساخت « ارباب حلقه ها : یاران حلقه » تنها دو تی شرت در کل مدت زمان فیلمبرداری پوشیده است!
یکی از طرفداران گروه معروف « بیتلز » است.
در 17 سالگی تحصیل را نیمه کاره رها کرده است.
یکی از طرفداران دو آتیشه فیلم « کینگ کنگ » ( 1933 ) است. خودش گفته که این فیلم باعث شده به کارگردانی علاقه مند شود.
تمام جلوه های ویژه فیلم « بدمزه » را خودش به تنهایی ساخته بود.
نوشتن فیلمنامه بازسازی « کینگ کنگ » را از سال 1996 آغاز کرده بود و سرانجام موفق شد در سال 2003 این فیلم را بازسازی و روانه سینما کند.
پدر و مادرش در جریان ساخت سه گانه « ارباب حلقه ها » از دنیا رفتند.
با همسرش در مرحله پس از تولید فیلم « بدمزه » در سال 1987 آشنا شد.
گفته می شود درآمد خالص جکسون از سه گانه « ارباب حلقه ها » چیزی در حدود 125 میلیون دلار بوده است.
در جریان ساخت « کینگ کنگ » چشم خودش را به دست جراحان سپرد و به همین دلیل دیگر عینک نمی زند.
پنج فیلم محبوبش : « کینگ کنگ » ، « طلوع مردگان » ، « آرواره ها » ، « رفقای خوب » و « ژنرال » نام دارند.

مهمترین فیلمهای پیتر جکسون :

Dead Alive

The Frighteners
The Lord of the Rings: The Return of the King
The Lord of the Rings: The Two Towers
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
King Kong
The Lovely Bones
The Hobbit: An Unexpected Journey
منابع:مووی مگ
tvcenter