علی سرتیپی گفت: پروانه نمایش نهایی «گذشته» را روز شنبه 18 خرداد ماه پیگیری خواهم کرد و مشکل خاصی برای اکران این فیلم وجود ندارد.

مدیر عامل فیلمیران درباره اکران آخرین ساخته اصغر فرهادی در ایران اظهار کرد: با توجه به موافقت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی، پروانه فیلم را شنبه دریافت خواهم کرد و اکران از چهارشنبه 22 خرداد ماه با 15 سینما در تهران در گروه سینمایی «آفریقا» آغاز می شود.

وی ادامه داد: فیلم همزمان در شهرستان ها نیز به نمایش در می آید و پیش بینی می کنیم استقبال خوبی شود.
این پخش کننده، فروش «گذشته» را در فرانسه فوق العاده عنوان کرد و گفت: احتمال می رود این فیلم پرفروش ترین فیلم سال فرانسه شود و با توجه به اینکه «گذشته» یک فیلم کاملا ایرانی است و شخصیت ایرانی آن که علی مصفا آن را بازی می کند بسیار کامل تر از شخصیت های فرانسوی فیلم است ، این استقبال فرانسوی ها قابل توجه است.

وی با تقدیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اکران این فیلم اظهار کرد: خوشبختانه شرایطی را فراهم کردند تا «گذشته» همزمان با اکران خارجی اش در ایران اکران شود.

سرتیپی از نمایش این فیلم با زبان فرانسه و زیرنویس فارسی در ایران خبر داد.
گفته می شود،نسخه ی نهایی فیلم «گذشته» برای اکران در ایران، امروز 17 خرداد ماه از پاریس به تهران میرسد.بنا بر این گزارش،همزمان با جشنواره ی فیلم کن قرار بود در دو سانس جدیدترین ساخته ی اصغر فرهادی برای اهالی رسانه اکران شود اما به دلیل اینکه نسخه موجود اصلاحاتی نیاز داشت، به نمایش درنیامد.

اصغر فرهادی در گفت و گویی که در جشنواره ی فیلم کن تاکید کرد: اکران «گذشته» در ایران برای من بیشتر از فیلم های دیگرم اهمیت دارد.وی
با ابراز خرسندی از اینکه شرایط اکران فیلم «گذشته» در ایران فراهم شده است، ادامه داد: برای من اهمیت دارد که همزمان با کشورهای دیگر، در ایران هم تماشاگران بتوانند فیلم را ببینند.او درباره دلایل مخالفت اخیرش با اکران «گذشته» برای اهالی رسانه های داخل ایران، گفت: اطلاع ندارم قرار نمایش فیلم برای اهالی رسانه با هماهنگی چه کسی انجام شده اما طبیعی است با نمایش نسخه دی وی دی که میکس صدا، تصحیح رنگ و موسیقی آن نهایی نیست و در تمام طول زمان فیلم یک نوشته بزرگ گوشه کادر است - به این مضمون که این نسخه تنها برای بازبینی محدود مجاز است - مخالف باشم. این نوع نمایش بی احترامی به تماشاگر است.

فرهادی در عین حال یادآور شد: بعد از بازگشت از فستیوال کن، کار تصحیح زیرنویس فارسی و گذاشتن آن روی نسخه اصلی در پاریس آغاز می شود و تلاش بر این است که در کمترین زمان این اتفاق بیافتد.
این کارگردان ادامه داد: نسخه ای که الان از فیلم در ایران وجود دارد، زیرنویس اش به لحاظ تایم بندی استاندارد نیست و با عجله آماده شده است؛ بنابراین مایل نیستم نسخه ای را که کامل نیست، تماشاگران ببینند.

وی در عین حال گفت: اشتیاقی را که برای دیدن فیلم وجود دارد، درک می کنم؛ ولی از سوی دیگر، باید این احترام را به مخاطبان بگذاریم که نسخه ی باکیفیت فیلم را ببینند.

فرهادی درباره ی همزمانی اکران فیلم با انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز گفت: همین که قرار است فیلم در ایران اکران شود، اتفاق خوبی است و هر چه زودتر بهتر. فیلم درباره الی هم در همین زمان ها اکران شد.

در خلاصه داستان «گذشته» آمده است: «احمد (علی مصفا) 4 سال پس از جدایی از همسر فرانسوی اش به در خواست او راهی پاریس می شود تا مراحل اداری طلاقشان را طی کرده و ثبت کنند. او در مدت اقامت کوتاهش متوجه آشفتگی «لوسی» دختر همسر سابقش می شود. تلاش او برای کمک به «لوسی» پرده از رازی در گذشته بر می دارد.».

علاوه بر «برنیس بژو» (بازیگر نامزد اسکار و گلدن گلوب و برنده سزار و برگزیده کن) و همچنین «طاهر رحیم» (برنده جایزه سزار)، بازیگران دیگری چون «علی مصفا»، «پائولین بورلت»، بازیگر بلژیکی فیلم معروف «زندگی صورتی»، «الیس آگویس»، «ژان جستین» ،«سابرینا وازانی» و«بابک کریمی» در این فیلم، مقابل دوربین محمود کلاری رفته اند.