نام كامل:
سلما جیمنز هایک
تاريخ تولد:
2 سپتامبر 1966-مكزيك.
شغل:
بازيگر.
قد:
157 سانتي متر.
وزن:
47 كيلو گرم.
تحصيلات:
روابط بين الملل و بازيگري.
پدر:
سامی هایک دومینگوئز
لبنـاني تبار- مديرعامل شركت نفتي.
مادر:
دیانا جیمنز هایک
خواننده اپرا.
دوستان پسر یا نامزد های سابق:
ادوارد نورتن از سال 1999 تـا
2003 دوست بوده اند.
2-جاش لوکاس سال 2004 نامزد كردند اما
نامزديشان منتفي گشت

بازیگر مکزیکی*تباری است که بیشتر به خاطر بازی در فیلم*های آمریکایی مشهور است. پدر او لبنانی تبار و مدیر یک شرکت نفتی و مادرش اسپانیایی است. او انگلیسی، اسپانیایی، *عربی و پرتغالی را به خوبی صحبت می*کند.معروف*ترین حضور سینمایی او را شاید بتوان بازی در نقش فریدا کاهلو, نقاش شهیر مکزیکی، در فیلمی که با نام فریدا در سال ۲۰۰۲ از زندگی کاهلو ساخته شد، دانست. وي عاشق سگها ميباشد.


فیلم شناسی سلما هایک:


1- Desperado محصول 1995 فکر می کنم این فیلم رو همتون میشناسین مخصوصا با اون گیتاری که میزنه و خیلی هاتون دیدین.. بعضی هاتون مثل من که این فیلم رو ندیدین ..پیشنهاد می کنم یه وقت هوس نکنین سانسور شدش رو ببینین چون از فیلم چیزی عایدتون نمی شه..همانطور که می دونین آنتونیو باندراس در این فیلم بازیگر نقش اول هستش.

2- Four Rooms محصول 1995 که نقش کوتاهی رو در این فیلم بازی کرده و معروفترین بازیگر این فیلم مدونا هستش..

3- Fair Game محصول 1995 .. در این فیلم هم نقش اول نیست و فیلم جالب از کار در نیامده..از بازیگران اصلی این فیلم میشه به ویلیام بالدوین و سیندی کروفرد اشاره کرد.

4- From Dusk Till Dawn محصول 1996 که ساخته کارگردان دسپرادو و شهر گناه یعنی رابرت رودریگز هست و بازیگران معروفی در این فیلم ایفای نقش می کنن مانند..هاروی کیتل – جورج کلونی – کوئینتین ترانتینو و ژولیت لوییس که در این فیلم هم سلما هایک نقش فرعی داره.
.
5- The Hunchback محصول 1997 که فیلم خوبی از کار در اومده و سلما هایک در این فیلم در کنار ریچارد هریس ایفای نقش می کنه..

6- Breaking Up محصول 1997 که از راسل کرو بعید بود توی همچین فیلم ضعیفی بازی کنه.. بلمه همونطور که گفتم راسل کرو در کنار سلما هایک نقش های مقابل هم رو به عنوان دو نقس اصلی بازی می کنن.

7- Dogma محصول 1999 که بعد از چند فیلم ضعیف و نه چندان خوب که در طی سال های 1997 و 1998 یه فیلم خوب و دیدنی از سلما هایک هستش .. بازیگران معروف و بزرگی هم در این فیلم به همراه سلما هایک بازی می کنن .. بازیگرانی مانند مت دیمون – بن افلک – لیندا فیورنتینو – کریس راک و خود کارگردان فیلم یعنی کوین اسمیت..اگه می تونین گیر بیارین حتما این کارو انجام بدین چون ضرر نمی کنین..

8- Wild Wild West محصول 1999 .. با اینکه تو این فیلم ویل اسمیت و کوین کلین هم بازی می کنن ولی فیلم خوبی از کار در نیومده..

9- Coronel no tiene quien le escriba, El محصول 1999 که محصول مکزیک هست.

10- Chain of Fools محصول 2000 در کنار استیو ژان دو نقش اصلی رو بر عهده دارن..

11- Traffic محصول 2000.. فیلم بسیار زیبایی با کارگردانی استیون سودربرگ همان کارگردان سه گانه یاران اوشن که برای این فیلم جایزه اسکار بهترین کارگردانی رو تصاحب کرد .. همچنین این فیلم 3 اسکار دیگه هم بردش..و اما اونایی که این فیلم رو دیدن الان به مخ هاشون فشار بیارن که سلما هایک کجای این فیلم بازی میکرد.. راستش منم سلما هایک رو پیدا نکردم ولی تو فیلم شناسیش این فیلم هم هست.. به قول معروف گشتم نبود نگرد نیست..

12- Frida محصول 2002 که یکی از بهترین بازی های سلما هایک تو این فیلم بوده.. و نقش اول این فیلم رو سلما بازی می کنه..

13- Spy Kids 3-D: Game Over محصول 2003 که باز هم سلما هایک با آنتونیو باندراس در فیلمی از رابرت رودریگز بازی کردن البته به عنوان نقش های فرعی..

14- Once Upon a Time in Mexico محصول 2003 این بار هم رابرت رودریگز به عنوان کارگردان و بازیگران اصلیش بازم مثل همیشه آنتونیو باندراس و سلما هایک..البته ..البته نا گفته نمامد که جانب دپ هم در این فیلم بازی می کنه..

15- After the Sunset محصول 2004 این بار سلما هایک در کنار پیتر برازنان ( بازیگر 4 فیلم از سری فیلم های 007)


16- Bandidas محصول 2006 در کنار پنلوپه کروز