سینمای ایران سال 91 را با حاشیه*های پر رنگ اکران سپری کرد.

با سپری شدن 365 روز از سال 91 و در واپسین روزهای آن بر خبرهای مهم سینمای ایران مروری داریم.

اعتراض*های پراکنده به محتوای فیلم*های «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی» باعث شد در اواسط تعطیلات نوروزی سینماهای حوزه هنری و شهرداری با انتشار بیانیه*های جداگانه*ای به یک*باره این دو فیلم* را از پرده سینماهایشان پایین بکشند.

این اتفاق که در روزهای نیمه تعطیل افتاد، سینمای ایران را در روزها و ماههای آینده و اساسا اکران سال 91 تحت تاثیر قرار داد.

اوایل سال مشخص شد، حوزه هنری فیلم*های «بی*خود و بی*جهت»، «پل چوبی»، «پذیرایی ساده»، «من مادر هستم»، «برف روی کاج*ها»، «من همسرش هستم» و فیلم*های دیگری همچون «همه چی آرومه» را در سینماهایش اکران نمی*کند.

فیلم*هایی که به اذعان آنها محتوایش برای آنها مشکل*دار است چون مضامینی همچون خیانت را مطرح می*کند.

به غیر از «پل چوبی» و «برف روی کاج» همه*ی فیلم های تحریمی در سینماهای به غیر از حوزه هنری اکران شدند، البته برخی فیلم*های اکرانش با حاشیه*های مختلفی روبرو شد از جمله فیلم «من مادر هستم» فریدون جیرانی که باعث شد گروه موسوم به انصار حزب*الله مقابل وزارت ارشاد تجمع کنند.

بررسی همه*ی حواشی اکران سال 91 و چالش*های موجود میان حوزه هنری و مسئولان سینمایی وزارت ارشاد در این مجال نمی*گنجد اما باید به این نکته توجه کرد که در جشنواره*ی فیلم فجر تقریبا برخلاف سال گذشته با مضمون خیانت فیلمی مشاهده نشد و می*توان پیش*بینی کرد و امیدوار بود که اکران در سال 92 با کمترین حاشیه*هایی روبرو شود.وقتی تاریخ شهادت سید اهل قلم در تقویم تغییر کرد

تاریخ شهادت مرتضی آوینی در تقویم از روز 20 فروردین ماه به 21 فروردین ماه تغییر کرد.

روزی که به گفته*ی مسوولان به دلیل اینکه مناسبت دیگری (فناوری هسته*ای ) قرار گرفته باعث شده روز شهادت تغییر کند اما آن*طور که در تقویم*های سال جدید مشاهده می*شود این روز به روز اصلی*اش که تاریخ شهادت مرتضی آوینی است،بازگردانده شده است.

***********

رضا داودنژاد بازیگر فیلم*های چون «کلاس هنرپیشگی»، «مصائب شیرین»، به دلیل بیماری کبد مجبور شد پیوند کبد بزند و او این روزها وضعیت عمومی*اش بهتر است.

اردیبهشت ماه زمزمه*هایی شد که جیرانی از برنامه*ی «هفت» می*رود و سرانجام تیر ماه سکان «هفت» به گبرلو واگذار شد.

اما فیلم پرحاشیه*ی «یک خانواده محترم» به کارگردانی مسعود بخشی اولین نمایشش خود را در جشنوار*ه *ی «کن» پشت سرگذاشت، البته در آن مقطع درباره*ی محتوای این فیلم اظهارنظری نشد ولی چند ماه بعد به یک*باره مسئولان مختلفی ترجیح دادند که درباره*ی این فیلم*ها اظهارنظر کنند.

در پی این اظهارنظرها مسوولان «سیما فیلم» به عنوان سرمایه*گذاران هم به محتوای فیلم ایراد گرفتند و اعلام کردند که آنچه برای ساخت ارایه شده با فیلم تولید شده تفاوت دارد و بعدا خبرهایی رسید که آنها از سازندگان این فیلم شکایت کردند.

اوایل خرداد ماه، رای دیوات عدالت اداری در نقض انحلال خانه سینما

2 خرداد رییس دیوان عدالت اداری از صدور رای در پرونده شکایت خانه سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقض تصمیم انحلال خانه سینما خبر داد.

محمدجعفر منتظری در گفت*وگو با ایسنا، در این باره افزود: در این پرونده یک مسئله در تصمیم وزارت ارشاد از لحاظ رعایت موازین قانونی توسط شعبه رسیدگی*کننده به پرونده مورد اشکال قرار گرفته است.

وی افزود: شعبه رسیدگی*کننده تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نقض کرد تا مجددا وزارت فرهنگ و ارشاد درموضوع انحلال خانه سینما تصمیم*گیری کند. رئیس دیوان عدالت اداری گفت: این رای به وزارت ارشاد و خانه سینما ابلاغ خواهد شد.

اما خانه سینما همچنان با گذشت بیش از یک*سال تعطیل است. کمیته اصلاح اساسنامه*ی خانه سینما (مشکل تعطیلی ) با حضور نمایندگان خانه سینما، وزارت ارشاد تشکیل جلسه داد و اساسنامه*ی اصلاح شده به دفتر ریاست جمهوری ارسال شد اما برخی اختلافات باعث شده همچنان باوجود وعده*های مختلف مبنی بر بازگشایی خانه سینما، این مکان همچنان بسته باشد.

در ادامه مروری داریم خلاصه و تیتروار بر مهم*ترین خبرهای سال 91 در بخش سینمایی:

حذف روز ملی سینما از تقویم و انتقال به بخش ضمائم تقویم از جمله خبرهای داغ در سال 91 بود.

نشان «هنر و ادب» درجه شوالیه فرانسوی*ها به لیلا حاتمی اهدا شد.

علیرضا سجادپور مدیر سابق اداره*ی نظارت و ارزشیابی و همراه همیشگی جواد شمقدری که نیمه*ی دوم سال از ارشاد رفت در مقطعی اعلام کرد: «با توجه به اینکه اتحادیه اروپا ایران را در معرض شدید ترین تحریم*های انسانی و غیرقانونی قرار داده به طور طبیعی ما نیز در این فکرهستیم که حضور فیلم های ایرانی را در جشنواره فیلم ونیزتحریم کنیم.»

فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری که پروانه نمایش ندارد و بگونه*ای در توقیف به سر می*برد، در ونیز در سکوت خبری به نمایش درآمد و پس از آن اعتراض*های به محتوای این فیلم در ایران شد.

«یه حبه قند»ی که طعم اسکار را نچشید

اوایل شهریور آغاز گمانه زنی*ها برای معرفی فیلم ایران به اسکار آغاز شد و هیاتی در بنیاد سینمایی فارابی متشکل از سینماگران سرانجام فیلم «یه حبه قند» رضا میرکریمی را برای معرفی به اسکار اعلام کرد اما ساعاتی از این تصمیم نگذشته بود که وزیر ارشاد اعلام کرد: «به دلیل اعتراض به ساخت و نمایش فیلم موهن درباره پیامبراکرم (ص) و عدم موضع*گیری رسمی توسط دست*اندرکاران، ما امسال در اسکار شرکت نخواهیم کرد.»

رضا میرکریمی هم کارگردان فیلم سینمایی « یه حبه قند» اعلام کرد که اگر فیلم دیگری به غیر از ساخته وی برای اسکار معرفی می*شود بحث تحریم این رویداد جهانی مطرح نمی*شد.

او گفت: ای کاش به جای «یه حبه قند» فیلم دیگری برای معرفی به اسکار انتخاب می*شد تا این فرصت برای سینمای نجیب ایران باقی می*ماند.

*******

انتشار عکس تکان*دهنده*ی از ابوالفضل پورعرب سوپراستار دهه*ی 70 تا چندی سوژه*ی داغ رسانه*ها شد.

پورعرب بازیگر فیلم «عروس» با چهره*ای متفاوت و شکسته در یک محفل عمومی مقابل تئاتر شهر حضور پیدا کرد.

***********

پروژه*ی فیلم سینمایی«لاله» به کارگردانی اسدلله نیک*نژاد از حاشیه*های پر رنگ خبرها در سال 91 بود.

پیش از ساخت اعتراض*های از سوی نمایندگان مجلس برای ساخت این فیلم میلیاردی درباره «لاله صدیق» قهرمان رالی زن ایرانی انجام شد اما اسفند ماه پس از ماه کش و قوس و استعفای برخی عوامل، سرانجام فیلم جلوی دوربین رفت.

*****

نمایش فیلم «آرگو» درباره*ی تسخیر سفارت آمریکا در ایران و اهدای جایزه*ی*اسکار، اعتراض*هایی را در داخل علیه این فیلم در واپسین روزهای سال بوجود آورد و باعث شد همایش «شعبده هالیوود» با حضور وکیل فرانسوی*مان در ایران برگزار شود.

به گزارش ایسنا،حاشیه*های داوری*های جشنواره*ی فیلم فجر، بازداشت یکی از مشاوران سازمان سینمایی و اعتراض به وضعیت گیشه فیلم*ها و تهدید به تعطیلی برخی سینماها از جمله خبرهای مهم سال 91 بود.

ایسنا