امروز تولد یکی از بزرگان دنیای سینما و بهتر است بگویم، بزرگان تاریخ سینماست : جوئل کوئن
نام جوئل و ایثن کوئن یا همان «برادران کوئن»، فیلمهای زیبا و ستوده شده ای را در ذهن دوستداران سینما تداعی میکند.

جوئل دنیل کوئن، در 29 نوامبر 1954 (58 ساله) در مینیاپولیس-مینه سوتا در خانواده ای یهودی به دنیا آمد و برادر بزرگتر «ایثن کوئن» است.
دو برادری که نامزد 13 اسکار و برنده 4 اسکار هستند و شاهکارهایی مان
ند Fargo
No Country for Old Men
The Big Lebowski
و True Grit
را آفریده اند.

جوئل در سال 1984 با بازیگر برنده اسکار «فرانسیس مک دورماند» ازدواج کرد و یک فرزند دارند.
دنیای کوئن ها با آنچه زیاد در هالیوود دیده میشود یعنی حاشیه ها، خیلی فاصله دارد و همانطور که خود جوئل کوئن میگوید:
«هالیوود رو همینجوری که هست دوست دارم و فکر نمیکنم بخوام چیزی رو تغییر بدم. اینکه هالیوود 3000 مایل دورتر از جاییست که من زندگی میکنم رو دوست دارم!»

چند هفته پیش هم اکران تازه ترین اثر این دو برادر به نام Gambit در بریتانیا آغاز شد و البته کوئن ها این بار فقط سناریو را نوشته اند و کارگردانی با «مایکل هافمن» است که پیشتر فیلم The Last Station را درباره «لئو تولستوی» ساخته است.
هنوز زمان دقیقی برای اکران این فیلم در آمریکا ارائه نشده است.

فوریه اما دیگر اثر تازه آنها به نام Inside Llewyn Davis اکران خواهد شد که در پست های بعدی به آن، اشاره خواهم کرد.

و در پایان حیفم آمد این جمله از «ایثن کوئن» را هم ننویسم:
«فستیوال های فیلم خوبند و فیلم ها را در معرض دید مردم میگذارند. هر چند به نظر من، ایده مقایسه فیلم ها با یکدیگر -این فیلم خوب است و آن فیلم بد است- ایده مزخرفی است!»