The Gatekeepers یا نگهبانان دروازه ، فیلمی مستند ، ساخته مستند ساز و فیلمبردار اسرائیلی به نام Dror Moreh است. این فیلم ، داستان درگیری ها و جنگ های اسرائیل با اعراب از زمان جنگ شش روزه تا به امروز را از زبان ۶ تن از مامورین سابق سازمان اطلاعات و امنیت داخلی ( شاباک ) اسرائیل بیان می کند. تولید این فیلم سه سال طول کشید و برای اولین بار در جشنواره فیلم اورشلیم به نمایش در آمد. زبان فیلم عبری می باشد.
A.O. Scott منتقد The New York Times این فیلم را بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۲ نامید و درباره آن گفت که اگر فکر می کنید مسائل خاورمیانه را درک می کنید ، لازم است این فیلم را که چشم ها را باز می کند تماشا کنید. مانولا دَرگیس ، منتقد Times مانند جو مُرگنسترن ، منتقد The Wall Street Journal این مستند را جز ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۲ خود قرار داد. کنث توران ، منتقد Los Angeles Times امتیاز کامل را به این مستند داد و درباره آن گفت که این فیلم دید شما را نسبت به چگونه نگاه کردن به دنیا تغییر می دهد. The Gatekeepers همچنین برنده جایزه بهترین فیلم مستند انجمن منتقدان لس آنجلس و همینطور برنده جایزه بهترین فیلم مستند انجمن منتقدان ملی آمریکا شد.


این فیلم در سایت های معتبر Metacritic و Rottentomatoes ، به ترتیب امتیاز های ۸۸ و ۹۳ را از منتقدین دریافت کرده است که امتیاز های بسیار فوق العاده ای می باشند . این در حالیست که در سایت IMDB که بیشتر مردم در آن امتیاز می دهند و اکثر اسرائیلی ها نیز جز رای دهندگان هستند ، امتیاز متوسط ۶٫۷ را در حال حاضر دارد.
بعضی از مخاطبان و به خصوص مخاطبان اسرائیلی ایرادی که به این فیلم گرفتند این است که بیشتر به یک طرف قضیه و فعالیت های اسرائیل در مقابل اعراب می پردازد و به گونه ای اعراب را قربانی نشان می دهد و به فعالیت های تروریستی و جنگ طلبانه آنها نمی پردازد.


در چند سال اخیر ، بیشتر مستند هایی که به مسائل روز پرداخته اند ، توانستند جایزه اسکار را از آن خود کنند . با همه ی این صحبت ها ، The Gatekeepers فیلمی است که نباید آن را از دست داد.

منبع:Ariamovie