کارگردان : Tim Story
نویسندگان : Greg Coolidge,Jason Mantzoukas,Phil Hay,Matt Manfredi
بازیگران : Ice Cube, Kevin Hart, Tika Sumpter

خلاصه داستان :
فیلم درباره ی دو "رفیق" ناهمگون است که می بینند بایستی رد خلافکار رده بالا و مرموزی به نام "عمر" (لاورنس فیشبورن) را بگیرند. جیمز پیتون (آیس کیوب) یک پلیس سرکش با خلقی ستیزه جویانه است که سالها در تعقیب عمر بوده اما موفقیت چندانی کسب نکرده است. ستوان ارشد او (بروس مک گیل) کم کم دارد صبر و تحمل خود را در مقابل نتیجه نگرفتن جیمز از دست می دهد...« Ride Along/ سواری با هم / کمک راننده/ همسفر و ...» فیلم جدید اکشن - کمدی ای با بازی آیس کیوب و کوین هارت، این گفته ی تکراری را که نمی توانید محتوای یک کتاب را با نگاه کردن به جلدش قضاوت کنید، به چالش و مبارزه می طلبد. هیچ چیز غیرمنتظره ای درون یک نمای خارجی بی مزه و قابل پیش بینی وجود ندارد. آنهایی که آگهی تلویزیونی 30 ثانیه ای (یا تریلر سینمایی طولانی تر) فیلم را دیده اند، هیچ نیازی ندارند که به خود زحمت بدهند و کل فیلم را ببینند؛ آنها تمام آنچه کارگردان فیلم، تیم استوری می تواند ارائه کند مشاهده کرده اند. «سواری با هم» در بهترین حالت خود فیلمی قابل تحمل است. و در بدترین حالت، تا مرز توهین کنندگی پیش می رود.


کسانی که با اولویت دادن به طرح داستانی به سینما می روند، چیز زیادی برای تحسین کردن در مورد «سواری با هم» پیدا نمی کنند. سیر داستانی تنها بهانه ای است تا این دو بازیگر را با هم جفت کند و پیش زمینه ی این همراهی را با انفجارها و گلوله ها پر کند. داستان آشنا و تکراری فیلم درباره ی دو "رفیق" ناهمگون است که می بینند بایستی رد خلافکار رده بالا و مرموزی به نام "عمر" (لاورنس فیشبورن) را بگیرند. جیمز پیتون (آیس کیوب) یک پلیس سرکش با خلقی ستیزه جویانه است که سالها در تعقیب عمر بوده اما موفقیت چندانی کسب نکرده است. ستوان ارشد او (بروس مک گیل) کم کم دارد صبر و تحمل خود را در مقابل نتیجه نگرفتن جیمز از دست می دهد. بن باربر (کوین هارت) قرار است شوهر خواهر آینده ی جیمز باشد. عروس آینده ی بن، آنجلا (تیکا سامپتر) از او می خواهد که "دعای خیر" برادرش را برای نامزد شدن آنها با هم به دست بیاورد. این موضوع شامل این می شود که بن چیزی راجع به شخصیت خود به جیمز ثابت کند.


برای رسیدن به این هدف، بن موافقت می کند که به مدت یک روز، در ماشین پلیس جیمز "با او سواری کند". در ابتدا این پیشنهاد جیمز نقشه ای است برای تحقیر کردن و از بین بردن غرور بن، اما وقتی مسئله ی عمر ناگهان پیش می آید، وضعیت عوض می شود.کارگردان فیلم تیم استوری، که کارنامه ی غیرقابل اعتماد او دو مورد از فیلم های بد «چهار شگفت انگیز» را در خود دارد، درک می کند که چطور چیزهایی را که ممکن بود در رده ی R قرار بگیرند را برای پولساز بودن توسط گروه PG-13 خنثی سازی کند. سطح خشونت در «سواری با هم» می توانست تا به آن حد مناسب باشد که مانند بیشتر فیلمهای مشابه در درجه بندی سختگیرانه تری قرار بگیرد اما استوری کاملاً مواظب است که در طول مبارزات مسلحانه، حرکت دوربین آنقدر درهم و برهم و بی کیفیت باشد که تشخیص اینکه چه اتفاقی دارد می افتد غیرممکن باشد. در نتیجه، خشونت کمتر از آن به نظر می رسد که اگر صحنه ها به شکلی منطقی فیلمبردار شده بودند، به چشم می آمد. به هر حال، آن چیزی که برای آرام نشاندن سازمان MPAA مؤثر است، به تجربه ی بصری وحشتناکی تبدیل می شود.


تا جایی که «سواری با هم» عنصری سرگرم کننده برای ارائه کردن داشته باشد، این لحظه ها از بازی مشترک و اثر متقابل آیس کیوب و هارت ناشی می شود که نسخه ی پلیس شهری خودشان را که وام گرفته از خصوصیات فلیکس اونگار و اُسکار مدیسون (دو شخصیت نمایشنامه ی «زوج عجیب» نوشته ی نیل سایمون که چند فیلم سینمایی نیز از آن تهیه شد) به نمایش می گذارند. این دو سازگاری و تناسب مناسبی با هم دارند که روش های جدی آیس کیوب برای غلبه بر روش پر انرژی و غیر عادی هارت آن را تشدید می کند. با این وجود، واضح است که نیاز به نگه داشتن همه چیز در حد و حدود "منزه" لازم برای رده ی PG-13 از تند و تیزی طنز هارت کاسته است. وجود گهگاهی موضوعات خنده آور نمی تواند این حس را که اگر محدودیت ها برداشته می شدند فیلم می توانست حسابی خنده دار باشد، از بین ببرد.


«سواری با هم» به ذائقه ی تماشاگرانی که نمی خواهند وقتی حدود 100 دقیقه در سالن سینما در آرامش نشسته اند، به چیزی فکر کنند، خوش خواهد آمد. فیلم از اکشنی عادی و معمولی، خط داستانی ای که از سر تکرار مبتذل شده، پایانی قابل پیش بینی، طنزی ناهمگون و متزلزل و سازگاری و تناسب قابل قبولی میان دو بازیگر اصلی برخوردار است. انرژی زیادی در فیلم وجود دارد اما استحکام و جانمایه ی چندانی در آن نیست. "استادانه" خواندن این فیلم، تحسین بیش از حد اثر نامشخص و بلاتکلیف استوری است. اینکه فیلمنامه به چهار فیلمنامه نویس مطرح نیاز داشت امری گیج کننده است اما این نکته اغلب در مورد فیلم هایی که در ماه ژانویه اکران می شوند صادق است: مواد اولیه به شکلی ترقی خواهانه آنقدر طی بازنویسی ها محتوای فکری خود را از دست می دهد که به جایی می رسد که نتیجه ی نهایی چیزی بی ارزش و فراموش شدنی است.اگر فریفته ی فیلم شده اید، تریلر آن را تماشا کنید. اگر بعد از دیدن آن هنوز به تماشای فیلم علاقه دارید، حتماً هزینه ی ورودیه را پرداخت کنید. حداقل می دانید که دقیقاً چه چیزی نصیبتان می شود؛ «سواری با هم» چیزی برای مخفی کردن ندارد.

یادداشت مترجم:
عنوان فیلم عبارتی کنایی است. Ride Along به معنای محصولی که به عنوان نمونه برای خریدار بالقوه فرستاده می شده تا کیفیت آن را تست کند نیز به کار می رود که در این فیلم به مهلت یک روزه ی تست کردن داماد آینده توسط شوهر خواهر آینده نیز اشاره دارد.

منتقد:جیمز براردینلی
مترجم: الهام بای
منبع:سایت نقد فارسی