انيميشن «يخ زده» (Frozen) محصول استوديوي ديزني در حالي اكران خود را از روز عيد شكرگذاري (27 نوامبر) آغاز كرده كه در كمتر از 4 هفته اكران به فروش 500 ميليون دلاري رسيد. اين انيميشن زيبا اگر چه يكي از پرفروشترين فيلمهاي اكران شده در شب كريسمس بود ، با اين حال قابليت رويارويي با غول «پيتر جكسون» «هابيت 2» نداشت.

«يخ زده» به طور مساوي 250 ميليون دلار در سينماهاي آمريكاي شمالي و بين الملل فروش كرده است و چهارمين برچسب پرفروش سينمايي استوديوي ديزني در سال 2013 را پس از فيلمهاي «مرد آهني 3» ، «ثور : دنياي تاريك» و «دانشگاه هيولاها» را بدست آورد. «يخ زده» همچنين موفق ترين انيميشن استوديو ديزني در آمريكاي شمالي بعد از كارتون شير شاه (8 . 422 ميليون دلار) است.

«يخ زده» با صداپيشگي «كريستين بيل» ، «جاش گد» ، «آيدينا منزل» و «جاناتان گروف» در 5 روز اول اكران 93 ميليون و 600 هزار دلار فروش كرد و در 4 هفته اكران با فروش موفق در فهرست 5 فيلم برتر هفته قرار گرفت. اين فيلم در عيد كريسمس تنها با 300 هزار دلار كمتر از فيلم «هابيت 2» ، 28 ميليون و 700 هزار دلار در سينماهاي آمريكاي شمالي فروش كرد.

در گيشه بين الملل نيز ، «يخ زده» با استقبال بي نظيري در كشورهاي انگلستان و ايرلند مواجه شد و به زودي در كشورهاي بزرگي همچون چين ، برزيل ، آرژانتين ، كره و ژاپن اكران مي شود.


منبع:سینماخبر