کمپانی دیزنی اعلام کرد که قسمت پنجم سری فیلم های ایندیانا جونز با بازی هریسون فورد را کلید خواهد زد. این در حالی است که فورد پیش از این از بازی در ادامه این فیلم و نیز جنگهای ستاره ای امتناع کرده بود.استودیو دیزنی اعلام کرد که برای ساخت قسمت پنجم از مجموعه «ایندیانا جونز» که ساخت قسمت چهارم آن در سال 2008 به پایان رسید با استیون اسپیلبرگ کارگردان چهار قسمت قبلی به توافق رسیده و قسمت پنجم آن نیز با بازی هریسون فورد به زودی وارد مرحله تولید می شود.

نام یک رشته فیلم های سینمایی درباره یک باستان شناس ماجراجو به همین نام و مخاطرات بزرگ اوست. این فیلم ها حاصل همکاری استیون اسپیلبرگ کارگردان آن و جورج لوکاس فیلنامه نویسِ دستیار و تهیه کننده آن است.

هریسون فورد هنرپیشه آمریکایی نقش شخصیت اصلی این فیلم ها را بر عهده داشته است، ماجراجوی بی پروایی که به دنبال دست نیافتنی ترین گنج های دنیاست. در اولین فیلم این مجموعه «مهاجمان صندوق گمشده» (۱۹۸۱ میلادی)، او در سالهای پیش از جنگ جهانی دوم، باید صندوق عهد افسانه ای را پیش از آنکه دست آلمان ها به آن برسد، پیدا کند. در فیلم بعدی «ایندیانا جونز و معبد مرگ» (۱۹۸۴) او به اهالی روستایی در هند کمک می کند تا سنگ مقدس خویش را بازیابند، در حالیکه در «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» (۱۹۸۹) به همراه پدرش (با بازی شان کانری)، تیمی را تشکیل میدهد تا جام مقدس را از دست نازی های آلمان نجات دهد.

با الهام از این فیلمها، یک مجموعه تلویزیونی به نام «شرح حال ایندیانا جونز جوان» با شرکت هنرپیشه دیگری در نقش اصلی نیز در سالهای دهه نود میلادی ساخته شد. همچنین در سال ۲۰۰۸ فیلم دیگری تحت عنوان «ایندیانا جونز و پادشاهی جمجمه بلورین» روی پرده سینماها رفت.

در سال ۲۰۰۳، ایندیانا جونز توسط بنیاد فیلم آمریکا، دومین شخصیت برتر سینمایی تمام دوران اعلام شد. همچنین مجله امپایر و مجله پریمیر، به ترتیب جایگاه ششم و هفتم در لیست برترین شخصیت های سینمایی تاریخ را به آن اختصاص دادند.

یکی از دلایل ساخت این مجموعه فیلم ها، تقدیم آن به سریالهای قدیمی کوتاه ماتِنِی (matinee) متعلق به ریپابلیک استودیوز (Republic Studios) بود که یکشنبه ها پخش می شد و اسپیلبرگ و لوکاس هر دو در دوران کودکی آنرا بسیار دوست داشتند.


-------------

منبع: سینما پرس